W prognozach burze. Poziom rzek może niebezpiecznie wzrosnąć

W prognozach burze. Poziom rzek może niebezpiecznie wzrosnąć

deszcz

Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami, które wraz z burzami nadciągają nad nasz region. Poziom wody w rzekach może niebezpiecznie wzrosnąć i istnieje ryzyko przekroczenia stanów ostrzegawczych, a nawet alarmowych.

Burzom towarzyszyć będą bardzo silne opady. Jeśli prognozy się sprawdzą, spadnie od 25 do 40, a lokalnie 55 milimetrów deszczu. Porywy wiatru osiągną prędkość do około 80 km/h, a ponadto w niektórych miejscach wystąpi grad. Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie obowiązywać będzie dzisiaj od godziny 12:00 do jutra do godziny 2:00 w nocy (23 maja). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90%.

Co więcej, dzisiaj od południa do godziny 5:00 jutro rano (23 maja) ważne będzie ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dotyczące zlewni Kamienicy i Łubinki.

– W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych – ostrzegają hydrolodzy.

fot. ilustr. pixabay

Czytaj też: Druhowie OSP Korzenna dzielą się fotorelacją z 90-lecia. Wciąż spływają prezenty

Reklama