Druhowie OSP Korzenna dzielą się fotorelacją z 90-lecia. Wciąż spływają prezenty

Druhowie OSP Korzenna dzielą się fotorelacją z 90-lecia. Wciąż spływają prezenty

90-lecie OSP Korzenna

Od 90 lat każdy z okolicznych mieszkańców może liczyć na ich pomoc. Nieustannie są gotowi, by ratować ludzkie życie i mienie. Strażacy z OSP Korzenna świętowali wyjątkowy jubileusz. Towarzyszył im święty Florian, którego sami sprowadzili do swojej miejscowości. Teraz dzielą się fotograficznymi wspomnieniami z uroczystości i zdradzają, że do jednostki wciąż spływają prezenty.

Podczas uroczystości przez część dnia, jak żartuje naczelnik Stanisław Wojtarowicz, łaski świętego Floriana spływały z nieba na OSP Korzenna wraz z deszczem. Świętowanie jednak mimo kiepskiej pogody było bardzo udane.

– Wszystko, co zaplanowaliśmy, zostało zrealizowane w stu procentach. Opinie, które do mnie docierają od osób obecnych na tej uroczystości, świadczą o tym, że imprezę oceniają na szóstkę – mówi naczelnik Wojtarowicz.

Uroczyste obchody 90-lecia OSP Korzenna odbyły się 11 maja. Wydarzenie rozpoczęło się od zbiórki przy remizie i przemarszu do kościoła parafialnego. Tam miała miejsce msza w intencji strażaków i ich rodzin, a także uroczyste wprowadzenie relikwii św. Floriana, które strażacy pozyskali w tym roku z Krakowa (więcej na ten temat TUTAJ). Jak stwierdził przewodzący mszy świętej arcybiskup Juliusz Janusz, zazwyczaj to jubilatom podarowuje się prezenty, a w tym przypadku, to sami jubilaci postarali się o prezent i przywieźli do parafii relikwie swojego patrona.

Świętowanie

Z kościoła kompania honorowa, pozostali strażacy, poczty sztandarowe oraz goście w towarzystwie orkiestry OSP Tęgoborze i Mażoretek z Niepołomic udali się do kapliczki św. Floriana przy remizie, gdzie druhowie złożyli kwiaty. Następnie w amfiteatrze w Korzennej miała miejsce część oficjalna świętowania. Dowódca uroczystości – naczelnik Stanisław Wojtarowicz – złożył meldunek dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Nowym Sączu bryg. Jackowi Gucwie. Po tym nastąpił przegląd pododdziałów, uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt i odśpiewanie hymnu Polski.

Przywitano gości, wśród których znaleźli się: strażacy z Sądecczyzny i nie tylko, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, a także oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, członkowie rady gminy i powiatu, wójt, członkowie honorowi jednostki, zaprzyjaźnieni księża, a także starościna Nová L’ubovña ze Słowacji i druhowie DHZ Nová L’ubovña. Nie zabrakło również sponsorów OSP Korzenna i okolicznych mieszkańców, w tym przyjaciół straży i rodzin druhów i druhen.

Prezes Janusz Szambelan przedstawił krótki rys historyczny OSP Korzenna, a następnie wręczono medale i odznaczenia zasłużonym druhom. Przyszedł też czas na gratulacje, życzenia i prezenty od gości.

– Dziękujemy Firmie Grand – Andrzej Grygiel za podarowanie nam prezentu w postaci sprzętu przeciwpożarowego, który poprawi nasze bezpieczeństwo. Dziękujemy również Panu Wójtowi Gminy Korzenna Leszkowi Skowronowi za podarowanie nam bonu w wysokości 5 tysięcy zł na sprzęt ratowniczy. Dziękujemy za docenianie naszego trudu, jakim jest ciągła gotowość do ratowania ludzkiego życia oraz mienia – zaznaczają druhowie OSP Korzenna.

Po części oficjalnej na wszystkich czekał darmowy poczęstunek, w tym strażacka grochówka, przygotowany przez zaprzyjaźnioną jednostkę ze Słowacji gulasz, hot-dogi, czy lody od firmy Koral. Na scenie zaprezentował się Zespół Regionalny Lipniczanie. Najmłodsi mogli bawić się na dmuchańcu, czy skorzystać z atrakcji przygotowanych przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z Gdowa. Z kolei dla dorosłych zaplanowano zabawę taneczną z zespołem muzycznym. Tak huczne świętowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie licznych sponsorów.

Kolejne prezenty

Jak zdradza naczelnik Stanisław Wojtarowicz, choć uroczystość już za strażakami, to dary z okazji 90-lecia od sponsorów wciąż spływają. Wczoraj wieczorem w remizie pojawił się kolejny, bardzo przydatny sprzęt: nowoczesny hełm, rękawice i osiem latarek. Drugi sponsor zapewnił natomiast druhom kamerę termowizyjną. Żaden z tych dwóch sponsorów nie chce jednak ujawniać swojego nazwiska i nie chce oficjalnych podziękowań, choć łączna wartość sprzętu to około 15 tysięcy złotych. Pomoc jest więc nieoceniona.

fot. Kamila Kantor, Wiktoria Leśniak – OSP Korzenna – KSRG

Reklama