Rehabilitacja uroginekologiczna przed porodem — czy warto z niej skorzystać?

Rehabilitacja uroginekologiczna przed porodem — czy warto z niej skorzystać?

Rehabilitacja uroginekologiczna

Ciąża, poród i połóg to etapy w życiu kobiety, które mają ogromny wpływ na jej organizm. Wiele kobiet po tym czasie zauważa u siebie osłabienie mięśni krocza i dna miednicy. Skutkuje to predyspozycją do nietrzymania moczu, co może powodować u nich problemy z codziennym funkcjonowaniem i dyskomfort. Aby pozytywnie wpłynąć na kondycję fizyczną i psychiczną kobiety, można rozważyć poddanie się rehabilitacji uroginekologicznej. Warto z niej skorzystać nie tylko po urodzeniu dziecka, ale i zanim nadejdzie termin porodu. Czym ona jest? Jakie korzyści wynikają z przystąpienia do takiej formy terapii?

Czym jest i na czym polega rehabilitacja uroginekologiczna?

Rehabilitacja uroginekologiczna to różnego rodzaju działania terapeutyczne, które mają na celu przywrócenie sprawności funkcjonowania mięśni dna miednicy. Mają one bardzo duży wpływ nie tylko na funkcje urologiczne, ale także na prawidłowe działanie narządów rozrodczych. W zakres tej dziedziny fizjoterapii wchodzi nie tylko leczenie, ale i profilaktyka, zmiana niektórych codziennych nawyków i postępowanie z nowymi, prawidłowymi wzorcami, które ułatwiają szybszy powrót do formy po ciąży.

Wbrew pozorom z takiej rehabilitacji można korzystać również przed porodem. W ten sposób kobieta odpowiednio przygotowuje swoje ciało, lepiej znosi poród oraz szybciej wraca do siebie w połogu.

Szeroki zakres rehabilitacji uroginekologicznej

Jedną z pierwszych korzyści skorzystania z rehabilitacji uroginekologicznej jest jej szeroki zakres. Do fizjoterapeuty mogą zgłosić się kobiety z najróżniejszymi problemami, z którymi borykają się jeszcze przed porodem. Może to być osłabienie mięśni dna miednicy, które powoduje nietrzymanie moczu lub nawet częstomocz.

To również rozwiązanie dla kobiet, które doświadczają obniżenia narządów rodnych i związanych z tym zmian w ich organizmie. Konsekwencją takiego stanu mogą być postępujące zaparcia i hemoroidy, a także zakażenia dróg moczowych.

Wyrobienie sobie pewnych nawyków i systematyczne wykonywanie zaleconych ćwiczeń może również wpłynąć pozytywnie na rozluźnienie mięśni pochwy. To także opcja dla kobiet, które z powodu dużego brzucha w trakcie ciąży doświadczają widocznych rozstępów na skórze.

Rehabilitacja na dolegliwości bólowe

W trakcie rehabilitacji stosowane są najróżniejsze metody i techniki mające na celu poprawę psychofizycznego stanu kobiety przed porodem. Na co dzień mogą im doskwierać różne dolegliwości bólowe, które są związane ze zmianami zachodzącymi w ich ciele. Dodatkowo w zaawansowanej ciąży może pojawić się ogólne zmęczenie czy brak komfortu.

W tej sytuacji fizjoterapeuta może zalecić wykonywanie masaży, które działają relaksująco, eliminują napięcie, a także zmniejszają obrzęki limfatyczne wynikające z dodatkowego obciążenia organizmu kobiety.

Wiele przyszłych mam skarży się również na dolegliwości bólowe kręgosłupa (głównie bóle krzyżowe). Ponadto niektórym z nich zaczyna doskwierać rwa kulszowa. Są to objawy, które pojawiają się w szczególności przed porodem. Dlatego też skorzystanie z terapii uroginekologicznej może być dobrym rozwiązaniem minimalizującym dolegliwości, które towarzyszą kobietom w ostatnich dniach ciąży.

Przygotowanie do porodu

W jaki sposób zajęcia z terapeutą uroginekologicznym mogą pomóc kobiecie w przygotowaniu się do porodu? Dzięki odpowiednim masażom polepszeniu ulega krążenie. Z kolei dobrze opracowany plan ćwiczeń pozytywnie wpływa na ukrwienie łożyska.

Systematyczne podążanie za harmonogramem terapii może zmniejszyć prawdopodobieństwo pęknięcia krocza czy konieczności wykonywania nacięć na sali porodowej.

Należy także dodać, iż zbliżająca się data porodu może u wielu pań wzmagać stres i zdenerwowanie. Rehabilitacja uroginekologiczna służy także zastosowaniu pewnych technik relaksacyjnych, które wpływają na ogólne wyciszenie organizmu i uregulowanie oddechu.

Terapia uroginekologiczna jest zatem wieloaspektową dziedziną medycyny, z której korzystają kobiety będące przed porodem i po nim, a także zmagające się z różnymi dolegliwościami w obrębie narządu rozrodczego.

Artykuł partnera

Przeczytaj również:

Nadal głośno o profesorskiej jedynce z wypracowania. Historia ujawniona przez dts24 w „Rankingu Mazura”!

Reklama