W Nowym Sączu powstaje pomnik ludzkich serc. Ma już 250… litrów!

Od października w Nowym Sączu trwa akcja honorowego krwiodawstwa pod hasłem: „725 litrów krwi na 725 lecie miasta”. Po pół roku od jej rozpoczęcia odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano, iż do banku krwi trafiło już 250 litrów drogocennego płynu. 

wsb3

To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że jedna dawka to 450 ml. Do operacji na otwartym sercu potrzeba sześciu takich dawek, a w przypadku ofiar wypadków samochodowych potrzeba nawet pięćdziesięciu.

Podziękowania kieruję szczególnie do tych osób, dzięki którym pomnik ludzkich serc, o którym mówiłem pół roku temu jest w budowie i to mocno zaawansowanej. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim krwiodawcom, którzy wykazali się wrażliwością i gotowością do tego, żeby oddać krew i w ten sposób okazać serce innym. Nie ustajemy w wysiłkach, aby osiągnąć pułap 725 litrów. Będziemy na to wykorzystywać kolejne miesiące – dodał Wojciech Piech

W konferencji wziął udział również Pan Andrzej Lis – rekordzista polski w honorowym krwiodawstwie. 91 litrów pełnej krwi, która płynęła w jego żyłach zasiliło banki krwi i być może uratowało już czyjeś życie.

– Jest to szczytna i piękna akcja. Zbliża się teraz czas urlopów i krwi będzie trzeba dużo więcej- mówił pan Andrzej.

W akcję zaangażowani są m.in: strażacy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, ZSEM w Nowym Sączu, Samochodówka, grupa „My Kochamy Nowy Sącz” oraz radni Patryk Wicher i Michał Kądziołka.

 

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]