Władze miasta starają się o błękitny węgiel dla sądeczan

W Nowym Sączu jest szansa na palenie tzw. błękitnym węglem, nazywanym także "kawałkowym paliwem bezdymnym". Władze miasta zwróciły się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o możliwość dofinansowania korzystania z takiego paliwa. Jest pozytywna odpowiedź.

WSB2020

Błękitny węgiel pozyskiwany jest z węgla energetycznego. Łatwo się spala i emituje kilkakrotnie mniej pyłu, niż zwykły węgiel. Ma ponadto większą wartość opałową.

Błękitny węgiel to ten sam polski węgiel. Przechodzi on jednak proces odgazowania, rozkłada się na mniejsze bryłki. Jest to tzw. węgiel niskoemisyjny. Gdy palimy błękitnym węglem, zmniejszamy zanieczyszczenie i emisję pyłów do atmosfery o 75-80 procent - mówi przyrodnik Grzegorz Tabasz, Członek Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Krakowie.

O palenie błękitnym węglem upominał się m.in. radny miejski Tadeusz Gajdosz.

-Ze względu na problem, który dotyczy zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście i duże zagrożenie dla zdrowia mieszkańców Nowego Sącza i okolic, kilkakrotnie wychodziłem z inicjatywą ograniczenia niskiej emisji spalin. Jedną z moich propozycji był zakup ekologicznego paliwa tzw. „błękitnego węgla” - mówi Gajdosz, który podczas ostatniej Sesji Rady Miasta poprosił prezydenta Ryszarda Nowaka o informacje, na jakim etapie zaawansowania jest sprawa związana z pozyskaniem tego ekologicznego paliwa. - Ono w znacznym stopniu rozwiązałoby problem zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście.

Prezydent Ryszard Nowak przychylił się do interpelacji radnego. Jak zapewnia, rozmowy z urzędnikami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten temat, miasto prowadziło już w czerwcu. W ostatnich dniach włodarz Nowego Sącza otrzymał informację od Artura Michalskiego, Wiceprezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wolnej, że dofinansowanie będzie możliwe w ramach programu Gekon - Generator Koncepcji Ekologicznych.

-Obecnie trwają prace nad sformułowaniem wniosku, którego założenie jest podstawą do dofinansowania przedsięwzięć. Wnioskodawcą i zarazem beneficjentem (operatorem) środków, które ewentualnie zostaną przyznane na wdrożenie projektu, zgodnie z ustaleniami "Deklaracji o współpracy", jak również warunkami programu GEKON, będzie Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, natomiast 15 samorządów, które złożył akces do projektu "Eksperyment Sądecki 2" zapewni swój udział poprzez wsparcie logistyczne i promocję niskemisyjnego paliwa węglowego na terenie poszczególnych miast i gmin - pisze prezydent Ryszard Nowak.

- Cieszę się z działań, jakie zaczyna podejmować miasto. Chciałbym aby spacer po Nowym Sączu w sezonie zimowym nie był zagrożeniem dla zdrowia. My jako radni musimy szukać realnych sposobów na poprawę czystości powietrza w mieście co w znaczny sposób przyczyni się do lepszego samopoczucia mieszkańców - podsumowuje radny Tadeusz Gajdosz.

Pokaz spalania błękitnego węgla odbył się w zeszłym roku na nowosądeckim rynku.

Fot. Ilustracyjne - Agnieszka Małecka.  

Czytaj też:

Nowy Sącz: miliony na wymianę kopciuchów

PUMA

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.