Władze miasta starają się o błękitny węgiel dla sądeczan

Władze miasta starają się o błękitny węgiel dla sądeczan

W Nowym Sączu jest szansa na palenie tzw. błękitnym węglem, nazywanym także „kawałkowym paliwem bezdymnym”. Władze miasta zwróciły się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o możliwość dofinansowania korzystania z takiego paliwa. Jest pozytywna odpowiedź.

Błękitny węgiel pozyskiwany jest z węgla energetycznego. Łatwo się spala i emituje kilkakrotnie mniej pyłu, niż zwykły węgiel. Ma ponadto większą wartość opałową.

– Błękitny węgiel to ten sam polski węgiel. Przechodzi on jednak proces odgazowania, rozkłada się na mniejsze bryłki. Jest to tzw. węgiel niskoemisyjny. Gdy palimy błękitnym węglem, zmniejszamy zanieczyszczenie i emisję pyłów do atmosfery o 75-80 procent – mówi przyrodnik Grzegorz Tabasz, Członek Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Krakowie.

O palenie błękitnym węglem upominał się m.in. radny miejski Tadeusz Gajdosz.

-Ze względu na problem, który dotyczy zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście i duże zagrożenie dla zdrowia mieszkańców Nowego Sącza i okolic, kilkakrotnie wychodziłem z inicjatywą ograniczenia niskiej emisji spalin. Jedną z moich propozycji był zakup ekologicznego paliwa tzw. „błękitnego węgla” – mówi Gajdosz, który podczas ostatniej Sesji Rady Miasta poprosił prezydenta Ryszarda Nowaka o informacje, na jakim etapie zaawansowania jest sprawa związana z pozyskaniem tego ekologicznego paliwa. – Ono w znacznym stopniu rozwiązałoby problem zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście.

Prezydent Ryszard Nowak przychylił się do interpelacji radnego. Jak zapewnia, rozmowy z urzędnikami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten temat, miasto prowadziło już w czerwcu. W ostatnich dniach włodarz Nowego Sącza otrzymał informację od Artura Michalskiego, Wiceprezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wolnej, że dofinansowanie będzie możliwe w ramach programu Gekon – Generator Koncepcji Ekologicznych.

-Obecnie trwają prace nad sformułowaniem wniosku, którego założenie jest podstawą do dofinansowania przedsięwzięć. Wnioskodawcą i zarazem beneficjentem (operatorem) środków, które ewentualnie zostaną przyznane na wdrożenie projektu, zgodnie z ustaleniami „Deklaracji o współpracy”, jak również warunkami programu GEKON, będzie Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, natomiast 15 samorządów, które złożył akces do projektu „Eksperyment Sądecki 2” zapewni swój udział poprzez wsparcie logistyczne i promocję niskemisyjnego paliwa węglowego na terenie poszczególnych miast i gmin – pisze prezydent Ryszard Nowak.

– Cieszę się z działań, jakie zaczyna podejmować miasto. Chciałbym aby spacer po Nowym Sączu w sezonie zimowym nie był zagrożeniem dla zdrowia. My jako radni musimy szukać realnych sposobów na poprawę czystości powietrza w mieście co w znaczny sposób przyczyni się do lepszego samopoczucia mieszkańców – podsumowuje radny Tadeusz Gajdosz.

Pokaz spalania błękitnego węgla odbył się w zeszłym roku na nowosądeckim rynku.

Fot. Ilustracyjne – Agnieszka Małecka.  

Czytaj też:

Nowy Sącz: miliony na wymianę kopciuchów

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama