W Nowym Sączu 312 wakatów na członków obwodowych komisji wyborczych. W innych gminach podobnie

W Nowym Sączu jest jeszcze 312 wakatów na członków obwodowych komisji wyborczych, w Krynicy-Zdroju 108, a w Muszynie – 90. Mimo, iż wiadomo, że w gminie będzie pracowała tylko jedna komisja, to nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie, więc w naszym regionie trzeba powołać setki komisji. Chętnych jednak brak. 

PROTE2

– My jako organy wyborcze mamy obowiązek pracować zgodnie z kalendarzem ustalonym przez panią Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i nikt nas z tego nie zwolnił. Zatem jest on obowiązującym dopóki nie będziemy mieli opublikowanego nowego aktu prawnego w tej sprawie. Na pewno w świetle tej nowelizacji ma być powołana jedna gminna komisja obwodowa. Będzie miała ona siedzibę w wyznaczonym lokalu – tłumaczy dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu Maria Zięba.

Jak wyjaśnia, zgodnie z obecnymi przepisami prawa, obwodowe komisje wyborcze mogą pracować w minimum 5-osobowym składzie i takich jest dużo w naszym regionie. Jednak w świetle uchwały Państwowej Komisji Wyborczej trzeba było wydać komunikat wzywający podmioty uprawnione do zgłaszania komitetów wyborczych, aby uzupełnić do maksimum składy komisji – stąd dodatkowy nabór kandydatów, który będzie trwał do 17 kwietnia do godziny 12. Pełnomocnicy mogą zgłaszać takie osoby w urzędach gmin.

– Jest też dużo telefonów i maili, które odbieramy. Kontaktują się z nami osoby, które samoistnie chcą się zgłosić, taka osoba jest również kandydatem – wyjaśnia dyrektor Maria Zięba. – Moim obowiązkiem jest powołać skład obwodowych komisji wyborczych w minimalnym składzie. Jeśli będzie zgłoszone tylko trzy osoby, to od 17- 20 marca muszę znaleźć dodatkowe dwie – dodaje szefowa Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu.

Przypominamy, przed nami wybory prezydenckie, które zaplanowano na 10 maja. Odbędą się one za pomocą głosowania korespondencyjnego. Pakiety wyborcze zostaną dostarczone do naszych skrzynek przez listonoszy. Dotrą one do nas najwcześniej tydzień przed, a najpóźniej dzień przed wyborami. W nich będą się znajdować: karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, koperta zwrotna, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu i instrukcja, jak głosować korespondencyjnie. Polacy wybiorą nowego prezydenta poprzez wrzucenie głosu do skrzynki ustawionej (10 maja) przez pocztę we wcześniej wskazanym miejscu.

Wolne wakaty na członków obwodowych komisji wyborczych.

Miasto Nowy Sącz – 312

Miasto Grybów – 17

Gmina Grybów – 54

Gmina Chełmiec – 117

Gmina Gródek nad Dunajcem – 30

Gmina Kamionka Wielka – 52

Gmina Korzenna – 62

Gmina Krynica-Zdrój – 108

Gmina Łabowa – 28

Gmina Łącko – 65

Gmina Łososina Dolna – 61

Gmina Muszyna – 90

Gmina Nawojowa – 39

Gmina Piwniczna-Zdrój – 36

Gmina Podegrodzie 14

Gmina Rytro – 13

Gmina Stary Sącz – 81

Miasto Gorlice – 85

Gmina Gorlice – 52

Gmina Biecz – 29

Gmina Bobowa – 29

Gmina Lipinki – 21

Gmina Łużna – 35

Gmina Moszczenica – 12

Gmina Ropa – 14

Gmina Sękowa – 17

Gmina Uście Gorlickie – 40

Miasto Limanowa – 45

Gmina Limanowa – 87

Miasto Mszana Dolna – 24

Gmina Dobra – 34

Gmina Jodłownik – 47

Gmina Kamienica – 35

Gmina Laskowa – 35

Gmina Łukowica – 25

Gmina Mszana Dolna – 45

Gmina Niedźwiedź – 24

Gmina Słopnice – 22

Gmina Tymbark – 21

Więcej szczegółów dotyczących zgłoszeń dla kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych znajdziecie —>Tutaj. 
MAGIK MAŁA
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Studio DTS

Jak firmie, w której pracuje 1500 osób, udaje się zapanować nad koronawirusem? Czy pandemia mocno zaszkodziła branży kolejarskiej? Na te i inne pytania odpowiada gość Studia DTS Zbigniew Konieczek, prezes spółki Newag w Nowym Sączu.

Najczęściej wyświetlane

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]