Korzenna: amfiteatr pełen muzycznych skarbów [150 zdjęć, 3 filmy]

W wakacje w korzeńskim amfiteatrze atrakcji nie brakuje. Przyszły weekend zapowiada się naprawdę tanecznie. W sobotę na wszystkich chętnych do zabawy w dyskotekowych rytmach czeka ,,Noc DJ’ów”. Z kolei w niedzielę w Korzennej będzie się można poczuć jak na weselu, dzięki przeglądowi kapel. Kilka dni temu w amfiteatrze było wyjątkowo klimatycznie. Odbył się tam bowiem III Festiwal Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej.

Na scenie pojawili się soliści i grupy z Korzennej, jak i spoza gminy. Repertuar był bardzo zróżnicowany – od typowo religijnych utworów, przez przyśpiewki regionalne, aż po mocne, rockandrollowe brzmienia.

– Jest to już trzecia edycja Festiwalu Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej. Wydarzenie zapoczątkowane zostało podczas Światowych Dni Młodzieży i tak co roku je kontynuujemy. Chętnych do występów na naszej scenie, jak i do ich oglądania nie brakuje – mówił Andrzej Bogdał, dyrektor Centrum Kultury w Korzennej.

W korzeńskim amfiteatrze zaprezentowali się: zespół Funky, Zespół Boże Nutki, Wokaliści z Wojnarowej i Grupa z Janczowej. Nie zabrakło też zespołu regionalnego Mali Lipniczanie, który stara się uświetniać swoimi występami większość okolicznych wydarzeń. Tego dnia był to ich trzeci występ.

W Małych Lipniczanach i Lipniczanach jest nas ponad sto osób. Są grupy: od 4 do 9 lat, młodzieżowa, która dzisiaj wystąpiła i grupa seniorów, dorosłych – wyjaśnia Maria Jaworecka, kierownik zespołu. – Mali Lipniczanie działają od 2005 roku. Zespół założyłyśmy razem z Magdaleną Gut – pracownikiem Centrum Kultury, a teraz ja go prowadzę. Natomiast ,,dorosły zespół” w przyszłym roku będzie obchodził już pięćdziesięciolecie działalności. Założycielem i długoletnim kierownikiem był pan Jan Bulanda z Lipnicy Wielkiej, a od 2000 roku ja jestem kierownikiem. 

Mali Lipniczanie 🙂

Opublikowany przez Dobry Tygodnik Sądecki Niedziela, 22 lipca 2018

Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów w konkursach krajowych, jak i tych o skali międzynarodowej. Jak zdradza Maria Jaworecka, największe z nich to Srebrna i Brązowa Ciupaga zdobyte kolejno w 1978 i 2004 roku na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanym. Grupa kilkakrotnie otrzymała też Złote Serce Żywieckie – najwyższe wyróżnienie dla polskich zespołów regionalnych. Choć od założenia zespołu minęło już sporo czasu i w grupie występują nawet prawnukowie pierwszych członków, to grupa wciąż prężnie się rozwija. 30 lipca Lipniczanie wybierają się do Bułgarii, aby wziąć tam udział w Bałkańskim Festiwalu Folklorystycznym.

Podczas III Festiwalu Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej wystąpili również przedstawiciele Niezależnej Orkiestry i Chóru Młodzieżowego pod kierownictwem Justyny Zawiślan. Nie był to jednak pełny skład grupy.

– Jest nas zdecydowanie więcej. Dzisiaj wystąpiliśmy jako Zespół Muzyczny i Band Niezależnej Orkiestry. Wiadomo, jest czas wakacji, a staramy się też, żeby muzyka, którą tworzymy nie była obowiązkiem, dlatego w dzisiejszym koncercie wystąpili sami chętni – wyjaśnia młoda artystka. – Zaprezentowaliśmy utwory religijne w naszej własnej interpretacji, począwszy od podstawowych kanonów, skończywszy na piosenkach hillsongowych. Skład, który pojawił się na scenie bardzo przypominał ten pierwotny ze Światowych Dni Młodzieży w Starym Sączu. Staraliśmy się przeplatać piosenki naszym starym repertuarem z tamtego czasu – dodaje Justyna Zawiślan.

Niezależna Orkiestra i Chór Młodzieżowy na scenie w Korzennej podczas III Festiwalu Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej 😍

Opublikowany przez Dobry Tygodnik Sądecki Niedziela, 22 lipca 2018

Jak podkreśla Jonathan Hojdys, który wspiera młodą dyrygentkę w kierowaniu orkiestrą, grupa zaprezentowała się rewelacyjnie, mimo tego, że po trzymiesięcznej przerwie odbyła się tylko jedna próba. Młodzi ludzie jednak dali z siebie wszystko i pokazali co potrafią. Wkrótce znów będzie można usłyszeć o Niezależnej Orkiestrze i Chórze Młodzieżowym. Już choćby 5 września grupa w pełnym składzie pojawi się  na scenie w auli im. Profesora Andrzeja Bałandy, prezentując swoje własne utwory. Młodzi ludzie zapewniają jednak, że na tym nie poprzestaną.  – W tym roku mamy już parę zaplanowanych projektów, ale nie będziemy na razie zdradzać zbyt wielu szczegółów. Mam nadzieję, że się wszystko uda i będzie bardzo fajnie – mówi Jonathan

III Festiwal Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej w Korzennej zakończył koncert w ramach VII edycji projektu ,,Mozart kontra Sinatra – Aktywizacja Integracyjna przez Sztukę” czyli niezwykłe muzyczne widowisko, w które zaangażowane zostały nawet zaskoczone osoby z widowni. Poprowadził je Mirosław Witkowski – uczestnik programów telewizyjnych: X Factor, The Voice of Poland i Szansa na Sukces, zdobywca wielu nagród w konkursach wokalnych w Polsce i za granicą, który w 2006 otrzymał prestiżowe stypendium Jacobs Scholarship i zaproszenie na studia podyplomowe w renomowanej amerykańskiej uczelni Indiana University Jacobs School of Music, którą ukończył z wyróżnieniem trzy lata później. W Korzennej z grupą przygotowaną przez artystę wystąpiła między innymi poseł Anna Paluch i proboszcz parafii w Mogilnie.

Zobaczcie jak śpiewa poseł Anna Paluch 😊

Opublikowany przez Dobry Tygodnik Sądecki Niedziela, 22 lipca 2018

Jak widać na zdjęciach zamieszczonych poniżej, w amfiteatrze było co oglądać. Jeśli nie udało się Wam przybyć, to uspokajamy – dyrektor centrum kultury w Korzennej zapewnia, że za rok z pewnością zorganizowana zostanie kolejna edycja tej wyjątkowej imprezy.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.