W gminie Korzenna stanęła ławka za ponad 38 tys. zł

W gminie Korzenna stanęła ławka za ponad 38 tys. zł

Przy odnowionym dworze w Lipnicy Wielkiej stanął wyjątkowy obiekt. Jest to tak zwana Ławka Niepodległości, która pozwala nie tylko na wypoczynek, ale stanowi także rodzaj interaktywnego pomnika, przypominającego o setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości i ważnych wydarzeniach z przeszłości. 

Takie same ławki, wykonane według jednego projektu, stanęły w różnych miejscach Polski. Mają upamiętniać, ale i uczyć. O planach budowy obiektu w Lipnicy Wielkiej pisaliśmy już w październiku TUTAJ.

– Jest wyposażona w urządzenie multimedialne, które umożliwia wysłuchanie materiałów edukacyjnych m.in. w postaci depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r., fragmentu pieśni „Marsz I Brygady”, tekstu „Szlak Legionowy” oraz informacji biograficznej poświęconej generałowi Bolesławowi Długoszowskiemu herbu Wieniawa, który był związany z Lipnicą Wielką. Jego ojciec chrzestny miał tam swój majątek, a on sam w okresie dzieciństwa i młodości, często odwiedzał tę miejscowość – informuje Urząd Gminy Korzenna.

Całkowity koszt tego użytkowego pomnika to ponad 38,3 tys. złotych. Gmina pozyskała jednak na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości 30 tysięcy.

Na ławce zamieszczono okolicznościową inskrypcję, a sam obiekt sąsiaduje z kamiennym obeliskiem, poświęconym ,,pamięci załogi brytyjskiego samolotu Halifax JP 162, FS-S ze 148. Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia RAF zestrzelonego na pograniczu Niecwi i Wojnarowej w nocy 4/5 sierpnia 1944 r. podczas lotu z zaopatrzeniem dla Armii Krajowej w ramach akcji Burza”, który uroczyście odsłonięto we wrześniu. Informowaliśmy o tym TUTAJ.

fot. UG Korzenna