W 100-lecie odzyskania niepodległości posadzili sosnę pobłogosławioną przez papieża

W 100-lecie odzyskania niepodległości posadzili sosnę pobłogosławioną przez papieża

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr18 im. Karola Szymanowskiego w Nowym Sączu upamiętnili 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę posadzeniem sosny wyhodowanej z nasionek, które pobłogosławił Ojciec Święty Benedykt XVI w czasie pielgrzymki do Polski 26 maja 2006 roku.

28 listopada przed budynkiem szkoły zebrali się przedstawiciele społeczności szkolnej – kl.4a i 5c, aby zasadzić drzewko pamięci z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dyrektor szkoły – Władysław Strzelec – przywitał uczniów i ich wychowawców. Powiedział też kilka słów na temat znaczenia wydarzenia, w którym uczestniczą. Na uroczystości obecna była również pani wicedyrektor – Lucyna Szczepanek. Następnie przedstawiciele kl.8b Julia Wojsław i Mateusz Homoncik krótko przypomnieli historię drogi do wolności naszego kraju. Przypomniano również, że 100 lat temu 28 listopada kobiety z rąk Józefa Piłsudskiego uzyskały prawa wyborcze. Przed posadzeniem drzewka, zakopano kapsułę czasu, w której znajdowały się karteczki zapisane przez uczniów. Zawarli na nich własne refleksje na temat tego , jakie znaczenie ma dla nich fakt, że żyją w wolnym kraju. Dla potomnych przekazana została również tarcza szkoły i obecna lista uczniów i nauczycieli. Dyrektor razem z uczniami posadzili sosnę. Następnie odsłonięto pamiątkową tablicę z informacją o drzewku. Na koniec uroczystości zebrani razem głośno i donośnie wyrecytowali słowa ,,Katechizmu młodego Polaka” W. Bełzy.

Społeczność naszej szkoły miesiąc listopad uczyniła czasem świętowania. Zaczęliśmy uroczystymi akademiami z okazji 11 Listopada, śpiewaliśmy wspólnie pieśni narodowe, nagrodziliśmy najpiękniejsze kotyliony wykonane przez uczniów. Zobowiązaliśmy się do zaopiekować niektórymi, zapomnianymi miejscami pomięci narodowej na terenie naszego miasta. I przyszedł czas na posadzone drzewka pamięci, które będzie trwałym i żywym pomnikiem naszej wdzięczności wszystkim tym, dzięki którym możemy cieszyć się Wolnością. Będzie rosło i stawało się z roku na rok silniejsze, będzie nabierało mocy, tak jak historia wolności naszego narodu.

Dyrekcja szkoły bardzo dziękuje Nadleśnictwu w Starym Sączu za podarowanie drzewka sosny wraz z certyfikatem.

Źródło i fot.: Opiekun projektu Alicja Gałęziowska, Lucyna Szczepanek

Projekt Nasza Niepodległa realizowany jest w ramach projektu FIO Małopolska Lokalnie. Południe, dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Share on twitter
Share on facebook