Velo Dunajec z Turystycznym Laurem Małopolski!

Velo Dunajec z Turystycznym Laurem Małopolski!

Na uroczystej gali, która odbyła się wczoraj (13 października) w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu ogłoszono zwycięzców drugiej edycji konkursu Turystyczne Skarby Małopolski organizowanego przez Samorząd Województwa Małopolskiego i Małopolską Organizację Turystyczną. W kategorii: najciekawszy szlak turystyczny zwyciężyła trasa rowerowa Velo Dunajec.

Celem konkursu było wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych turyście miejsc oraz ofert turystycznych na terenie Małopolski. Konkurs podzielony był na 2 etapy: w pierwszym zgłaszać można było kandydatów w sześciu kategoriach, zaś w drugim internauci oddawali głosy na swoich faworytów w każdej z nich. Wszyscy laureaci i wyróżnieni zostaną objęci kampanią promocyjną realizowaną w przyszłym roku przez Małopolską Organizacją Turystyczną. Nasz region jest pełny skarbów, które chcemy wspierać  – mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. – Podróżowanie po Małopolsce może być nieustannym odkrywaniem, bo takich miejsc mamy tutaj pod dostatkiem.

Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna

Jak na wycieczkę z klimatem, to tylko do miejsca z klimatem! W pierwszej z kategorii konkursu zwyciężyło bogate w walory turystyczne Krościenko nad Dunajcem. Ta miejscowość jest wyjątkowa z kilku powodów. Perfekcyjna lokalizacja pozwala na podziwianie trzech pasm górskich: Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego. Krościenko słynie z turystyki pieszej, rowerowej, konnej i kajakowej, a także pierwszego w Europie i drugiego na świecie pogranicznego parku narodowego, którym jest Pieniński Park Narodowy. W tej kategorii laureat otrzymał również nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 50 000 zł, a wyróżnienia za drugie i trzecie miejsca trafiły do Ojcowa oraz Gorlic.
W tej kategorii laureat otrzymał również nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 50 000 zł, a wyróżnienia za drugie i trzecie miejsca trafiły do Ojcowa oraz Gorlic.

Najciekawszy szlak turystyczny

Które ze szlaków zdobyły największą sympatię głosujących? Na pierwszym miejscu uplasowała się wyjątkowa trasa rowerowa dla wszystkich: młodszych i starszych, amatorów i profesjonalistów, czyli Velo Dunajec. To właśnie podczas podróży nią zachwycimy się widokami Tatr, Gorców, Beskidów, Pienin i Pogórza. Jeśli macie ochotę na wycieczkę z dala od miejskiego zgiełku, udajcie się w tę właśnie trasę nazywaną najpiękniejszą w całej Polsce.
Miano wyróżnionych w kategorii „Najciekawszy szlak turystyczny” otrzymały Babia Góra oraz Śnieżne Trasy przez Lasy.

Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne

Słyszeliście już o międzynarodowym Festiwalu 4 Strony Karpat? Jeśli jeszcze nie, warto nadrobić zaległości. Laureat kategorii „Dzieje się” to wyjątkowe wydarzenie turystyczne w Gorlicach, które każdego roku przyciąga miłośników muzyki folkowej. Skąd 4 strony w nazwie? Otóż festiwal przypomina niezapomnianą podróż w cztery strony świata, inspirowaną tradycjami różnych narodowości i mniejszości etnicznych. Dzięki nowym aranżacjom, folkowe brzmienia są atrakcyjne dla szerokiego grona odbiorców. Festiwalowi towarzyszą także wystawy rękodzieła, kiermasze oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Głosem internautów na wyróżnienie w tej kategorii zasłużyły sobie Edukacja Plenerowa z Bielak Active, a także Juromania, czyli Święto Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Unikatowa atrakcja turystyczna

Rowerowy raj – tak nazywany jest laureat kategorii „Unikatowa atrakcja turystyczna”, czyli Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Malownicze widoki na Pieniny, Gorce i Tatry każdego dnia zachwycają zarówno amatorów, jak i profesjonalnych rowerzystów. Dodatkowo na tej trasie na miłośników dwóch kółek czeka niezwykła podróż w czasie, bowiem po drodze odwiedzić można dwa zamki: w Niedzicy oraz ruiny zamku w Czorsztynie.
Unikatowe atrakcje, które zdobyły wyróżnienie to Ogród hortiterapii w miejscowości Jadowniki Mokre i Kopalnia Soli Bochnia.

Sielskie klimaty – wypoczynek na wsi

Dokąd udać się na sielski wypoczynek w Małopolsce? Głosem internautów w kategorii „Sielskie klimaty” na pierwszym miejscu uplasował się Chochołowy Dwór w Jerzmanowicach. Położony na terenie malowniczej Jury Krakowsko – Częstochowskiej niezwykły dwór jest połączeniem regionalnej tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami. To miejsce słynące z pysznej, regionalnej kuchni, a także idealne dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu dzięki udostępnianemu tam sprzętowi.
Drugie miejsce w tej kategorii otrzymał Radocza Park Hotel Active & Spa, a trzecie Domek u Heli w Limanowej.

W gościnie – oferta kulinarna

Małopolska słynie z wielu regionalnych specjałów i pysznych, lokalnych potraw. W kategorii „W gościnie – oferta kulinarna” internauci wybierali miejsce, które oferuje takie potrawy, a także wyróżnia się pod kątem estetyki i aranżacji. Zwycięzca – Pensjonat bezglutenowy Moje Tatry w Białym Dunajcu to wyjątkowe miejsce, przyjazne osobom na diecie bezglutenowej, wegańskiej i chorym na celiakię. Menu składa się w pełni z dań bezglutenowych, a osoby poszukujące tradycyjnych dań kuchni małopolskiej będą zachwycone, próbując tam kwaśnicy, moskoli czy pierogów.
Wyróżnienia w kategorii kulinarnej zdobył Chochołowy Dwór w Jerzmanowicach i Restauracja Pod Aniołem w Zakopanem.

Share on twitter
Share on facebook