Uwaga! Zły stan powietrza w Nowym Sączu. Wydano ostrzeżenie

Uwaga! Zły stan powietrza w Nowym Sączu. Wydano ostrzeżenie

Dla Nowego Sącza wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia o zanieczyszczeniu powietrza. Przypominamy, że w związku z tym mieszkańcy nie mogą używać kominków i powinni stosować się do kilku innych zasad, by zadbać o zdrowie swoje i innych. 

Stan powietrza w Nowym Sączu jest bardzo zły. W mieście przekroczony może zostać dopuszczalny poziom pyłu PM10 z powodu trwającego sezonu grzewczego oraz niekorzystnych warunków meteorologicznych. Ostrzeżenie ważne jest dzisiaj od godz. 06:00 do 24:00. Ponadto od godziny 9:30 obowiązuje komunikat o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Z tego powodu mieszkańców obowiązuje zakaz używania kominków oraz ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, jak kozy, czy piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Sądecczyzna: w smogowe dni będzie zakaz palenia w kominkach. Tak zdecydowali radni województwa

Co więcej, dobrze jest ograniczyć podróże samochodem lub całkowicie z nich zrezygnować na rzecz komunikacji zbiorowej, jeśli ma się taką możliwość. Dzięki temu nie będziemy dodatkowo zwiększać zanieczyszczenia. Natomiast władze zobowiązane są do prowadzenia intensywnych kontroli, mających zapobiegać spalaniu odpadów.

Zdrowie

Kiedy stan powietrza jest zły, nie można zapominać o swoim zdrowiu. Powinno się unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz i ograniczyć wietrzenie pomieszczeń. Uważać na siebie powinny przede wszystkim osoby o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza, jak dzieci i młodzież, seniorzy, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego oraz zawodowo narażone na zapylenie, a także osoby palące papierosy i bierni palacze. U chorych na astmę dolegliwości mogą się nasilić.

fot. ilustr. pixabay

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about przygotowania Ewy Novel do finału Szansy na sukces

Nowy rozdział w życiu Ewy Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.