Uwaga! Nastał czas ognia

W nocy z 14 na 15 lutego strażacy OSP Biegonice gasili pożar traw na Winnej Górze przy ul. Węgierskiej w Nowym Sączu. Do podobnych zdarzeń doszło także w Barcicach, Łącku i Rytrze.

wsb3

- W ubiegłym roku zaczęto wypalać trawy już w grudniu. W tym roku ze względu na śnieżną zimę, dopiero teraz zaczęły pojawiać się pierwsze zgłoszenia. W sezonie, jest ich średnio 20- 30 na dobę, a bywa, że nawet 50 -60 –  mówi st. brygadier Paweł Motyka, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu.

Pomimo corocznych apeli i ostrzeżeń kierowanych przez strażaków do amatorów wypalania traw, niektórzy są całkowicie odporni na jakąkolwiek argumentacje. – Takie pożary bardzo łatwo mogą  wymknąć się spod kontroli – ostrzega Paweł Motyka. – Zmiana kierunku wiatru, nagły podmuch i  może dojść do tragedii.  Ponadto, ze względu na ukształtowanie terenu do wielu miejsc ciężko jest nam dojechać.

Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zabronione jest, pod karą aresztu lub grzywny, wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Jeżeli wskutek wypalania traw doszłoby do poważnych strat, kwalifikacja prawna czynu może być inna, co wpłynie na zwiększenie wymiaru kary.

 

MEDICOR

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.