Uwaga! Nastał czas ognia

W nocy z 14 na 15 lutego strażacy OSP Biegonice gasili pożar traw na Winnej Górze przy ul. Węgierskiej w Nowym Sączu. Do podobnych zdarzeń doszło także w Barcicach, Łącku i Rytrze.

W ubiegłym roku zaczęto wypalać trawy już w grudniu. W tym roku ze względu na śnieżną zimę, dopiero teraz zaczęły pojawiać się pierwsze zgłoszenia. W sezonie, jest ich średnio 20- 30 na dobę, a bywa, że nawet 50 -60 –  mówi st. brygadier Paweł Motyka, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu.

Pomimo corocznych apeli i ostrzeżeń kierowanych przez strażaków do amatorów wypalania traw, niektórzy są całkowicie odporni na jakąkolwiek argumentacje. – Takie pożary bardzo łatwo mogą  wymknąć się spod kontroli – ostrzega Paweł Motyka. – Zmiana kierunku wiatru, nagły podmuch i  może dojść do tragedii.  Ponadto, ze względu na ukształtowanie terenu do wielu miejsc ciężko jest nam dojechać.

Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zabronione jest, pod karą aresztu lub grzywny, wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Jeżeli wskutek wypalania traw doszłoby do poważnych strat, kwalifikacja prawna czynu może być inna, co wpłynie na zwiększenie wymiaru kary.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.