Bez meldunku w Nowym Sączu nie ma abonamentu postojowego

Bez meldunku w Nowym Sączu nie ma abonamentu postojowego

Z nieprzyjemną sytuacją spotkała się mieszkanka ul. Sobieskiego w Nowym Sączu, Justyna Stasiek – Harabin. Mimo, że od 1,5 roku parkuje swój samochód przy ulicy, przy której mieszka, otrzymała 50-złowotową opłatę dodatkową za parkowanie w miejscu niedozwolonym. Chciała wyrobić sobie kartę mieszkańca, ale jak się okazało – jest z tym problem: nie jest zameldowana.

 – Czy można dostać mandat za zaparkowanie w miejscu dla mieszkańców będąc mieszkańcem na ul. Sobieskiego? Można. Powodem jest brak miejsca zameldowania. A więc pewnie można wyrobić sobie kartę mieszkańca i legalnie opłacać parking? Otóż nie można, z powodu braku zameldowania. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, nie masz prawa korzystać z parkingu, nie masz prawa legalnie stanąć pod domem – opowiada zdenerwowana Justyna Stasiek – Harabin twierdząc, że zarówno Policja jak i Straż Miejska poradziły jej, aby się nie przejmowała i parkowała tak, jak zwykle.

Tu do akcji wkroczyli jednak pracownicy Strefy Płatnego Parkowania.

Ich zdaniem parkować nie wolno i kropka. Tymczasem osoba odpowiedzialna za wydawanie abonamentu parkingowego poradziła mi, abym woziła ze sobą umowę najmu, wtedy, cytuję: „nikt się do państwa nie przyczepi, poza tym na tej ulicy i tak nikt od dawna nie egzekwuje już karty abonamentowej”.

Mimo to pani Justyna karę pieniężną dostała. Jak się okazuje nie był to jednak mandat, a „opata dodatkowa” przyznawana zgodnie z przepisem zawartym w ustawie o drogach publicznych.

Mieszkam przy ul. Sobieskiego od półtora roku.  Parkuję tam codziennie takim samym charakterystycznym samochodem. Dostałam mandat za parkowanie w miejscu niedozwolonym. Czy dostał go jeszcze tego dnia ktoś inny? Ależ skąd. Czy stojące obok samochody posiadały za szybą informacje o posiadaniu abonamentu? Ależ skąd. Dlaczego więc tylko my dostaliśmy mandat? Ponieważ jako jedyni mamy samochód o zabytkowej rejestracji spoza Nowego Sącza. A przecież posiadanie samochodu o rejestracji KN, nie świadczy o tym, że dany pojazd należy do mieszkańca ulicy Sobieskiego, jeśli na niej parkuje! Na ulicy Sobieskiego stają wszyscy, ale karę nałożono tylko na nas – tłumaczy zdenerwowana Justyna Stasiek – Harabin.

Kłopot w tym, że parking przy ul. Sobieskiego, lewostronny od ulicy Wałowej, jest objęty strefą A – ograniczonego parkowania. Mówi o tym uchwała Rady Miasta Nowego Sącza z 9 grudnia 2003 roku.

Prezes Zarządu Sądeckiej Infrastruktury Miejskiej Marek Oleniacz, zawiadującej właśnie Strefą Płatnego Parkowania, sytuację tłumaczy następująco:

– Postój na tej ulicy jest możliwy dla mieszkańców posiadających abonamenty typu „M”, które mogą być wydane wyłącznie dla: „osób zameldowanych na pobyt stały na terenie strefy „A” i „B”. Abonament jest wydawany na numer rejestracyjny pojazdu osobom fizycznym będącym właścicielami pojazdu, zamieszkałym w lokalach znajdujących się w budynkach położonych przy ulicach, na których wydzielone są miejsca objęte opłatami. Potwierdza on uprawnienie do parkowania na jednym z miejsc wyznaczonych do parkowania, określonych przez zarządcę drogi” – cytuje uchwałę Marek Oleniacz.

– Za brak abonamentu na ulicy Sobieskiego wystawiane jest zawiadomienie o nałożeniu opłaty dodatkowej w kwocie 50 złotych. To nie jest mandat – dodaje.

Wysokość opłaty dodatkowej określa par. 11 ust. 3 w/w uchwały oraz art. 13f ustawy o drogach publicznych.

Oleniacz podkreśla, że Sądecka Infrastruktura Miejska Sp. z o.o., jako zarządca strefy płatnego parkowania postępuje zgodnie z przedmiotową uchwałą i z ustawą o drogach publicznych.

***

Sądecka Infrastruktura Miejska została powołana do życia w 2015 r. do usprawniania i porządkowania zadań związanych z prowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania, zarządzania miejskimi targowiskami i gospodarką nieruchomościami, utrzymaniem innych obiektów użyteczności publicznej, np. miejskich szaletów.

 

Fot. Z arch. DTS.

 

 

Reklama