Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników poczty i policjantów

Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników poczty i policjantów

złodziej

Seniorzy na Sądecczyźnie znów stali się celem oszustów. Tym razem przestępcy podszywają się pod pracowników poczty lub funkcjonariuszy Policji. Mundurowi apelują o ostrożność i rozwagę, a młodych ludzi proszą o informowanie swoich rodziców, dziadków i sąsiadów o sposobach działania przestępców.

Scenariusz oszustwa wygląda za każdym razem podobnie. Do seniora dzwoni ktoś, kto przedstawia się jako pracownik poczty. Prosi o podanie dokładnego adresu zamieszkania, tłumacząc, że jest przesyłka, której nie można doręczyć ze względu na brak dokładnych danych adresowych. Po jakimś czasie ponownie dzwoni telefon. Tym razem rozmówca informuje, że jest policjantem, który prowadzi akcję mającą na celu schwytanie oszustów podających się za pracowników poczty…

Wszystko po to, aby wyłudzić dane, a później pieniądze. Sądeccy policjanci apelują o ostrożność i podpowiadają, jak nie dać się oszukać:

  • W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, urzędnika itp. będzie żądał pieniędzy, podania tzw. danych wrażliwych albo przelania środków na wskazane konto bankowe, natychmiast zakończyć rozmowę telefoniczną.
  • Pamiętać, że policjanci nigdy nie dzwonią do mieszkańców, by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach. Nigdy nie odbierają pieniędzy na przechowanie czy do celów prowadzonej akcji, jak również nie proszą o ich przekazywanie innym osobom.
  • Nie działać w pośpiechu, dać sobie czas do namysłu. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzieć o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o rozłączeniu – dokładnym odłożeniu słuchawki – lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego) Zawsze potwierdzać „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca.
  • Pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podawać haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewać pieniędzy na niezweryfikowane konta bankowe.
  • Jeśli chcemy wyeliminować niechciane anonimowe połączenia można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.

Dzwoń pod 112 i powiadom Policję, gdy pojawi się  jakiekolwiek podejrzenie próby oszustwa!

(DSZ)

czytaj także: Niezwykłe okazy grzybów w sądeckich lasach. Trwa obfity sezon (zdjęcia)

źródło: KMP

fot:pexels.com

 

Reklama