Uwaga! Będą korekty faktur z Sądeckich Wodociągów. Jest szansa, że mieszkańcy miasta zapłacą mniej

Dobra informacja dla mieszkańców Nowego Sącza: faktury za wodę i ścieki będą niższe w związku z przywróceniem dopłat do cen wody i ścieków na podstawie uchwały przyjętej przez Radę Miasta 15 października 2019 roku. Oznacza to, że mieszkańcy będą płacić 5,65 zł brutto za metr sześcienny wody oraz 5,64 zł brutto za metr sześcienny ścieków. 

Podstawą prawną tych działań jest uchwała Rady Miasta Nowego Sącza z 15 października 2019 r. o numerze XXI/208/2019. Uchwała ta przywróciła dopłaty dla Mieszkańców Nowego Sącza do wody i ścieków wycofane 2 sierpnia 2019 r. Dokument został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego pod pozycją 7449. Publikacja uchwały przez Wojewodę Małopolskiego oznacza, że weszła ona w życie z mocą obowiązywania od 1 września - informuje Małgorzata Cygnarowicz z Sądeckich Wodociągów.

W praktyce oznacza to, że sądeczanie zapłacą mniej za metr sześcienny wody i ścieków o około 30 procent oraz otrzymają korekty faktur wystawionych przez Sądeckie Wodociągi, które nie uwzględniały dopłat, w ramach kolejnego rozliczenia.

Wnioskodawcami wspomnianej przez Małgorzatę Cygnarowicz uchwały byli radni z klubu PiS Wybieram Nowy Sącz. Pomysłodawcy nie wskazali źródła finansowania dla dopłat, a prezydent Ludomir Handzel uchwałę zaskarżył. Jak się okazało - na razie bezskutecznie, bo prawo weszło w życie.

Jak informuje sądecka spółka wodociągowa - dopłaty będą obowiązywać do końca 2019 r. o ile przed tym terminem uchwała nie zostanie ponownie uchylona. Ma się jej przyjrzeć Regionalna Izba Obrachunkowa, która rozważy zasadność zastrzeżeń władz miasta. Wyjaśniając te zastrzeżenia sekretarz urzędu Piotra Lachowicz tłumaczy, że "nie uchyla się uchwały uchylającej uchwałę. Trzeba napisać nową" .

- Przywróciliśmy dopłaty do  wody i ścieków dla mieszkańców Nowego Sącza. Z niepokojem jednak patrzymy na propozycje budżetowe. Prezydent powinien zapewnić finansowanie tych dopłat - oświadczył we wtorek Michał Kądziołka, przewodniczący klubu PiS Wybieram Nowy Sącz.

Ta sprawa nie została rozwiązana. W poprawkach budżetowych nie uwzględniono wydatku na zasilenie konta spółki wodociągowej o kwotę około 3 mln zł. która pokryłaby koszt dopłat.

Wojewoda nie podważył uchwały. Mają wrócić dopłaty do wody i ścieków

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.