Uwaga! Dziś po raz pierwszy w Nowym Sączu nie wolno używać kominków! Powód: zanieczyszczenie powietrza

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu alarmuje o złym stanie powietrza w mieście. Ostrzeżenie I stopnia wydane przez Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska GIOŚ w Krakowie na podstawie prognozy zanieczyszczenia powietrza, wykonywanej przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy obowiązuje dzisiaj od godz. 06.00 do 24.00. Alarm oznacza zakaz używania kominków jeśli nie są jedynym źródłem ogrzewania domu, zaś dla władz miast i gmin – obowiązek prowadzenia intensywnych kontroli, aby zapobiegać spalaniu odpadów.

Dziś w Nowym Sączu przekroczony może zostać dopuszczalny poziom pyłu PM10. Powodem jest zwiększona emisja zanieczyszczeń związana z trwającym sezonem grzewczym oraz niekorzystne warunki meteorologiczne.

W związku z powyższym w mieście obowiązuje zakaz używania kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, jak kozy, czy piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Aby zadbać w tym czasie o swoje zdrowie, należy ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz, zwłaszcza kiedy odczuwa się pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, ale także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza, czyli dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, a także zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze. U chorych na astmę dolegliwości mogą się nasilić.

 

Sądecczyzna: w smogowe dni będzie zakaz palenia w kominkach. Tak zdecydowali radni województwa

 

Brak szczepionki na głupotę

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.