Uwaga! Dziś śpimy godzinę krócej

Przypominamy, że dziś w nocy (24/25 marca) następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Niestety pośpimy godzinę krócej.

Renault2

O godzinie 2 wskazówki przesuwamy na 3. Miejmy jednak świadomość, że większość nowoczesnych urządzeń, jak smartfony, czy komputery przestawia swoje zegary automatycznie.

Być może będzie to ostatnia zmiana czasu. Pomysł taki przedstawiło PSL. Dotychczas projekt spotkał się z akceptacją ze strony wszystkich partii. Decydujący głos w tej sprawie będzie mieć jednak Unia Europejska, której dyrektywa od 2001 roku reguluje zmianę czasu. Komisja Europejska nie wyklucza, że przepisy zostaną zmienione.

Podział na czas zimowy i letni obowiązuje w niemal 70 krajach świata. Wskazówki przestawiają wszystkie państwa Unii Europejskiej z wyjątkiem Islandii i Białorusi. Cztery lata temu ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja.

W Polsce rozróżnienie na czas letni i zimowy wprowadzono po raz pierwszy w 1919 roku. Później kilkakrotnie z pomysłu rezygnowano i wprowadzano ponownie. Od 1983 nieprzerwanie stosujemy się do zmiany czasu.

Początkowo czas letni i zimowy miał pomóc w dostosowaniu aktywności ludzi do pojawiania się na niebie słońca oraz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Okazuje się jednak, że dla niektórych zmiana jest bardzo uciążliwa, a ich organizm długo przyzwyczaja się do nowego trybu dnia. Duże koszty finansowe związane ze zmianą ponosić muszą też różne firmy, na przykład transportowe.

fot. pixabay

GRADZIEL

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.