USA. Światowa premiera filmu pt. „Ukos światła”

USA. Światowa premiera filmu pt. „Ukos światła”

Dokładnie dzisiaj, 14 stycznia br., na Żydowskim Festiwalu Filmowym (Jewish Film Festival) w Miami odbywa się oficjalna on-line prezentacja filmu pn. „Ukos światła” w reżyserii znanego dokumentalisty Wojciecha Szumowskiego. Zdjęcia do produkcji trwały rok i były kręcone w Czarnym Dunajcu.

Na oficjalnej stronie festiwalu, możemy przeczytać, iż: 

Film opowiada historię olimpijczyka i medalisty mistrzostw świata Dariusza Popielę, który wraz z grupą młodych polskich studentów pracuje nad odbudową starych, zapomnianych żydowskich cmentarzy, aby uczcić pamięć pomordowanych w Zagładzie, których macewy (nagrobki żydowskie) były uszkodzone lub zniszczone. Łącząc narracje osobiste i zbiorowe, film ukazuje bezinteresowne wysiłki tej młodzieży, która kwestionuje stereotyp żydowsko-polskiego antagonizmu, zwracając uwagę na pamięć o polskim żydostwie.

Film po odblokowaniu streamingu, będzie można oglądnąć jeszcze przez 72 godziny.

O godzinie 19:00 z okazji premiery, odbędzie się LIVE, gdzie Dariusz Popiela – prezes Fundacji Centrum, opowie o kulisach powstawania filmu.

Przypomnijmy, iż producentem filmu jest Fundacja Tygodnika Powszechnego. Scenariusz napisał sam Wojciech Szumowski. W obsadzie znaleźli się Dariusz Popiela, Anna Kolbrecka, Aleksander Schwarz, Karolina Panz, Rut Kurkiewicz Grocholska, Wojciech i Grzegorz Głowacz oraz inni.

Polska premiera ma odbyć się na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. Planowane są również projekcje w kinach na terenie Sądecczyzny oraz Podhala. 

Link do wydarzenia można odnaleźć TUTAJ.

Na oficjalnym kanale YouTube MJFF udostępniono prawie godzinną rozmowę w języku angielskim z twórcami filmu.

ZOBACZ też zapowiedź filmu.

Tegoroczny, rozpoczęty wczoraj – Miami Jewish Film Festival potrwa do 27 stycznia br. 

fot. Dariusz Popiela

Czytaj też: Sylwetka SPORTOWCA – Karolina Sekuła [GŁOSOWANIE]

Share on twitter
Share on facebook