Uczyli seniorów jak nie dać się oszukać. „To jest ważne!”

Zarząd Osiedla nr 3 w Gorlicach zorganizował spotkanie dla mieszkańców osiedla, podczas którego dzielnicowi mł. asp. Krzysztof Mazur i mł. asp. Marcin Dziadzio – przedstawili metody, jakimi posługują się oszuści wobec osób starszych.

Policjanci opisali wiele sposobów, jakimi złodzieje chcą oszukać swoje ofiary. Najbardziej znanymi z nich są tzw. metoda na wnuczka, na policjanta oraz na hydraulika.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i “dobre serce” tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

Bardzo cieszę się z uczestnictwa w tym spotkaniu. Wiele słyszy się o różnego rodzaju kradzieżach dokonywanych na osobach starszych, również z naszego powiatu. Ważne więc, by mieć ograniczone zaufanie do obcych osób i nie przekazywać im pieniędzy – powiedziała w rozmowie z dziennikarzem Dobrego Tygodnika Sądeckiego Anna Smoła mieszkanka Gorlic.

Policja radzi:

Zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania

Nie wpuszczajmy nieznanych nam osób

Podczas wizyty obcych zapewnijmy sobie obecność sąsiada lub innej osoby

Nie podawajmy przez telefon żadnych informacji dotyczących naszego mieszkania, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy

Nie przekazujmy gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Skontaktujmy się z innymi się z innymi członkami rodziny, żeby zweryfikować informacje przekazywane przez oszusta

Nie przechowujmy większych sum w jednym miejscu, w miejscach łatwych do odkrycia przez oszustów

Zawsze żądajmy okazania identyfikatora lub legitymacji, a w razie wątpliwości potwierdźmy telefonicznie dane osoby w miejscu pracy ,które reprezentuje

W razie zagrożenia lub ujawnienia przestępstwa jak najszybciej zawiadommy policję, dzwoniąc na nr 997 i 112.

Odwiedź konto autora na Twitterze!

Fot. UM Gorlice, R.Szurek

Źródło: UM Gorlice, wlasne

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.