Uczczono pamięć 44 ofiar egzekucji w Biegonicach

Uczczono pamięć 44 ofiar egzekucji w Biegonicach

80 rocznica egzekucji w Biegonicach

W minioną sobotę (21 sierpnia) przy pomniku w miejscu straceń w Biegonicach (Nowy Sącz) rozpoczęły się uroczystości związane z rocznicą śmierci ofiar masowej egzekucji. 80 lat temu Niemcy rozstrzelali tam 44 osoby. Wśród zamordowanych osób byli między innymi lekarze, pracownicy PKP, urzędnicy, rolnicy, a także księża.

Jedną z osób, które wówczas zginęły, był Bolesław Barbacki – malarz, patriota i społecznik. Był on między innymi twórcą Szkoły Przemysłowej Żeńskiej Towarzystwa Szkoły Ludowej, założycielem sądeckiego Towarzystwa Dramatycznego, a także prezesem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. W 1941 roku dwukrotnie go aresztowano – w styczniu i w lipcu. Wraz z innymi ofiarami egzekucji z 21 sierpnia pochowano go w masowym grobie.

Dopiero po wojnie dokonano ekshumacji i przeniesiono szczątki z Biegonic na Stary Cmentarz w Nowym Sączu. Podczas trzech egzekucji, które miały miejsce w Biegonicach (19 grudnia 1939 r., 21 sierpnia 1941 r. i 27 września 1941 r.) zginęły w sumie 74 osoby.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:00 przy pomniku w miejscu straceń w Biegonicach. Później na Starym Cmentarzu przed Sądecką Pietą w miejscu pochówku ofiar złożono wieńce i zapalono znicze. O godzinie 18:00 w Bazylice pw. Świętej Małgorzaty odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji wszystkich zamordowanych przez Niemców w Biegonicach.

Tego samego dnia odbyło się kameralne wspomnieniowe spotkanie w Domu Historii, na którym między innymi zaprezentowano pamiątki po Bolesławie Barbackim.

fot. Biuro Prasowe UM Nowego Sącza


Czytaj też:

Reklama