Ósmy Nowosądecki Pokłon Trzech Króli już jutro!

Ósmy Nowosądecki Pokłon Trzech Króli już jutro!

W poniedziałek, 6 stycznia sądeczanie w barwnym korowodzie będą świętować Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zbiórka królów i ich tłumnej asysty – na parkingu  ulicy Gwardyjskiej o godz. 10.30. Trasa orszaku powiedzie przez ul. Lwowską do Rynku. Finał – to nabożeństwo w Bazylice św. Małgorzaty, które rozpocznie się w samo południe. Nowosądecki orszak Trzech Króli odbędzie się już po raz ósmy. 

Będzie dużo muzyki, zaśpiewamy tradycyjne kolędy i pastorałki, a na rynku pojawi się „żywa szopka”- zapowiada Barbara Porzucek.

W przygotowanie inscenizacji zaangażowało się 120 artystów, a w całe przedsięwzięcie – dodatkowo ponad 200 osób.

Królewskie orszaki to tradycja coraz bardziej powszechna. W tym roku odbędą się niemal w każdej większej miejscowości regionu.

***

„Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę” (Mt 2,1-11). Na pamiątkę wydarzenia opisanego przez Mateusza Ewangelistę chrześcijanie obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego, znane także świętem Trzech Króli. W Kościele Katolickim święto przypada 6 stycznia i od 2010 roku jest dniem wolnym od pracy. W wielu miejscowościach – również w Nowym Sączu odbywają się tego dnia  jasełka, koncerty kolęd, a ulicami maszerują barwne korowody w których głównymi bohaterami są Medrcy ze Wschodu: Kacper, Melchior i Baltazar.

Sądecką tradycję związaną z korowodem zapoczątkowała wiceprezydent poprzedniej kadencji Bożena Jawor. Dziś organizatorzy – Prepozyt Kapituły Kolegiackiej ks. doktor Jerzy Jurkiewicz i prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel poinformowali, że ósmy Nowosądecki Pokłon Trzech Króli wyruszy 6 stycznia o godzinie 10.30 z parkingu przy ul. Gwardyjskiej.

O szczegółach związanych z najbliższą edycją wydarzenia napiszemy w pierwszych dniach 2020 roku.

Ze świętem Trzech Króli związana jest jeszcze jedna tradycja – święcenia kredy i kadzidła. Poświęconą kredą nad drzwiami domów kreślone są trzy litery: często jest to zestaw znaków „K+M+B” który kojarzony jest z imionami Kacper, Melchior i Baltazar (jak legenda głosi – tak mieli na imię Mędrcy ze Wschodu).  Z księgi liturgicznej „Obrzędy błogosławieństw”  wynika jednak, że powinny być to znaki: C M B, albo: J M J – czyli inicjały Jezusa Maryi Józefa – świętej rodziny.

Poprawny zapis stanowi skrót łacińskiej sentencji „Christus Mansionem Benedicat”, która oznacza „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. Po ostatnim krzyżu (znak błogosławieństwa) wpisuje się także aktualny rok. Całość więc powinna wyglądać: „C+M+B+2020”.

 

fot. UM Nowego Sącza

Alarm pogodowy! Nad Polskę nadciąga cyklon Fabian

Reklama