Trwa sesja Rady Miasta. Powraca temat Sandecji

Trwa sesja Rady Miasta. Powraca temat Sandecji

Trwa IX Sesja Rady Miasta Nowego Sącza. Ślubowanie złożył nowy radny – Leszek Gieniec, który zastąpił Krzysztofa Krawczyka. Więcej na ten temat TUTAJ. Dziś rada powróci między innymi do rozmów na temat klubu Sandecja.

Tekst odświeżany jest na bieżąco. ODŚWIEŻ

Porządek obrad został rozszerzony o kilka punktów, związanych między innymi ze zmianami osobowymi w komisjach, do których należał radny Krzysztof Krawczyk.

Rondo u zbiegu ulic Kilińskiego, Młyńskiej, Bulwar Narwiku i Krańcowej ma otrzymać nazwę: Rondo Sądeckich Żołnierzy Wyklętych. Przewodnicząca Iwona Mularczyk odczytuje właśnie uzasadnienie projektu uchwały.

Przybliżone zostały także losy oddziałów walczących na Sądecczyźnie oraz księdza Władysława Gurgacza.

Opublikowany przez Dobry Tygodnik Sądecki Wtorek, 26 lutego 2019

Opublikowany przez Dobry Tygodnik Sądecki Wtorek, 26 lutego 2019

Następnie głos zabrał prezydent, który zaopiniował pozytywnie projekt uchwały, jednak stwierdził, że w przyszłości decyzje o nadawaniu imion powinny być poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi.

Trwa dyskusja.

Radny Józef Hojnor zgłosił poprawkę do projektu uchwały, by zamiast nazwy Rondo Sądeckich Żołnierzy Wyklętych głosować na nazwą: Rondo Żołnierzy Armii Krajowej.

Ogłoszono 5 minut przerwy.

Po przerwie wprowadzenie poprawki zostało poddane pod głosowanie. Za jej wprowadzeniem było 6 radnych, przeciw – 13, 2 radnych wstrzymało się od głosu. Tym samym zmiana w projekcie uchwały nie została wprowadzona.

Radni przystąpili zatem do głosowania nad nadaniem rondu nazwy Sądeckich Żołnierzy Wyklętych. 19 osób było za, 1 radny wstrzymał się od głosu, a 2 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Po kolejnych 5-minutach przerwy prowadzenie obrad podjął wiceprzewodniczący Artur Czernecki. Od tego momentu o zakończeniu czasu wypowiedzi poszczególnych radnych ma informować specjalny sygnał dźwiękowy.

Skarbnik miasta przedstawiła zmiany, jakie proponuje się wprowadzić w wieloletniej prognozie finansowej. Z projektem można zapoznać się TUTAJ. Komisja Finansów pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały, a radni większością głosów przyjęli projekt.

Następnie Renata Seruga-Tokarz przedstawiła projekt zmian w uchwale budżetowej. Tekst projektu uchwały TUTAJ. Komisje Finansów Publicznych, Infrastruktury i Środowiska a także Zdrowia i Polityki Społecznej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, Sportu i Turystyki pozytywnie zaopiniowały projekt.

Trwa dyskusja.

Po głosowaniu projekt uchwały został przyjęty.

Radni dyskutują nad tematem pozbywania się przez mieszkańców miasta nieczystości ciekłych w związku z uchyleniem uchwały, na mocy której pozbywaniem się nieczystości zajmowała się spółka NOVA.

Jak stwierdził radny Józef Hojnor, mieszkańcy, a zwłaszcza ci starsi, nie korzystający z Internetu, nie wiedzą, w jaki sposób mają teraz pozbywać się odpadów.

Wiceprezydent Artur Bochenek przyznał, że dobrym pomysłem byłaby informacja pisemna, skierowana do mieszkańców. Stwierdził również, że konieczne będzie też kontrolowanie sposobu pozbywania się nieczystości przez mieszkańców, aby nie robili tego w sposób szkodliwy dla środowiska.

Trwa dyskusja nad projektem uchwały dotyczącym trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych placówek edukacyjnych. Radni jednomyślnie przyjęli projekt.

Radni przeszli do punktu obrad dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta Nowego Sącza na rok 2019. Trwa dyskusja miedzy innymi nad wprowadzoną w ubiegłym roku prohibicją.

– Tak naprawdę po tym okresie funkcjonowania prohibicji nie jesteśmy w stanie tak naprawdę ocenić tego przepisu – mówiła wiceprezydent Magdalena Majka. – Na tą chwilę nie zdecydowaliśmy o próbie uchylenia tego przepisu.

Po długiej dyskusji projekt uchwały został jednogłośnie przyjęty przez radnych. Ogłoszono 15 minut przerwy.

Trwa dyskusja nad podjęciem uchwały w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Nowego Sącza na lata 2019 – 2022. Po dyskusji radni przyjęli uchwałę w głosowaniu.

W porządku obrad znalazło się także podjęcie uchwały w sprawie ustalenia miesięcznej kwoty dotacji na działalność Centrum Integracji Społecznej w Nowym Sączu w 2019 roku. Jest to kolejny punkt związany z gminnym programem profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom. Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały, a radni jednomyślnie go przyjęli.

Rada przystąpiła do głosowania nad projektem uchwały dotyczącym aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla miasta. Projekt przyjęto jednomyślnie.

Ogłoszono 5 minut przerwy, po której rajcy podejmą temat Sandecji.

Prezydent Ludomir Handzel wyjaśnił, iż w trosce o dobro klubu sportowego Sandecja spotkał się z szefami wszystkich klubów radnych i wspólnie z nimi omówił uchwałę w sprawie określenia kierunków działania Prezydenta Miasta Nowego Sącza w zakresie pozyskania nowych źródeł finansowania działalności klubu.  Stąd tak naprawdę kosmetyczne zmiany, które zdecydowałem się wprowadzić do uchwały, które tak naprawdę poszerzają pole działania – wyjaśnił prezydent.

Jak przyznał przewodniczący Komisji Infrastruktury i Środowiska, Wojciech Piech, cieszy go porozumienie do jakiego udało się dojść w trakcie rozmów. Zarówno ta komisja, jak i Sportu i Turystyki oraz Statutowo-Prawna pozytywnie zaopiniowały projekt.

– Ja również się cieszę, że doszło dzisiaj do pewnego kompromisu i porozumienia na spotkaniu z panem prezydentem – przyznała Iwona Mularczyk. –  Ta autopoprawka przyjęła formę szerokich możliwości.

Józef Hojnor: Moim zdaniem dzisiejszy projekt uchwały nie różni się od poprzedniego niczym, ale rozumiem, że zostały zaspokojone pewne ambicje polityczne.

Maciej Prostko apelował, by współpraca, jaka pojawiła się teraz przy temacie Sandecji, na tym się nie zakończyła. Przekonywał, że warto wspólnie starać się także o budowę nowego stadionu.

Radni przystąpili do głosowania. Projekt uchwały został przyjęty jednogłośnie. Jego tekst w całości można zobaczyć TUTAJ.

Podjęto uchwały dotyczące zmian osobowych w komisjach, do których należał były radny Krzysztof Krawczyk.

Radni dyskutują nad projektem uchwały dotyczącej skargi na dyrektor MOPS, jaka wpłynęła do Rady Miasta.

Godzina 23:45 – sesja Rady Miasta dobiegła końca.


W planie dzisiejszych obrad między innymi:

– Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy rondu,

– Podjęcie uchwały w sprawie zmian Uchwały w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Miasta Nowego Sącza,

– Podjęcie uchwały w sprawie zmian Uchwały Budżetowej Miasta z dnia 28 grudnia 2018 r.,

– Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały Rady Miasta w sprawie powierzenia NOVA Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Nowym Sączu zadania w zakresie pozbywania się zebranych od mieszkańców miasta Nowego Sącza z terenu ich nieruchomości nieczystości ciekłych,

– Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały z dnia 11 września 2018 r., w sprawie przyjęcia lokalnego programu pomocy społecznej o nazwie „Lokalny Program Osłonowy” dla osób, które ponoszą zwiększone koszty w związku z przejęciem od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie pozbywania się zgromadzonych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych,

– Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości,

– Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych: przedszkoli, szkół podstawowych, w których zorganizowano oddział przedszkolny, innych form wychowania przedszkolnego oraz szkół i placówek, funkcjonujących na terenie Miasta Nowego Sącza, oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania,

– Podjęcie uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta Nowego Sącza na rok 2019,

– Podjęcie uchwały w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Nowego Sącza na lata 2019 – 2022,

– Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia miesięcznej kwoty dotacji na działalność Centrum Integracji Społecznej w Nowym Sączu w 2019 roku,

– Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia „Aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta Nowego Sącza”,

– Podjęcie uchwały w sprawie określenia kierunków działania Prezydenta Miasta Nowego Sącza w zakresie pozyskania nowych źródeł finansowania działalności Miejskiego Klubu Sportowego „SANDECJA” S.A.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama