Uchwała „śmieciowa” zmieniła matematykę ratuszowej sali. Jeden z radnych PiS – Wybieram Nowy Sącz poparł prezydenta

Uchwała „śmieciowa” zmieniła matematykę ratuszowej sali. Jeden z radnych PiS – Wybieram Nowy Sącz poparł prezydenta

Radni Nowego Sącza większością głosów przyjęli  uchwałę w sprawie nowych stawek za wywóz odpadów komunalnych od mieszkańców. Od pierwszego września  stawka wyniesie 19 zł od osoby. Śmieciową uchwałę poparł – ku zdziwieniu pozostałych radnych PiS – Wybieram Nowy Sącz, radny Krzysztof Głuc.

Prezydent Ludomir Handzel przekonując radnych do przyjęcia uchwały zapewniał, że spółka Nova, która obecnie zajmuje się odpadami komunalnymi w mieście, już wprowadziła u siebie oszczędności. Zrezygnowano z akcji sponsoringowych i przekazywania datków na rzecz stowarzyszeń na terenie miasta. Poinformował także, że już rozpisany został przetarg dotyczący zagospodarowania odpadami, w którym inne firmy będą mogły zaproponować konkurencyjne ceny. Jak tłumaczył  – jednym z powodów planowanego podniesienia opłat za wywóz śmieci jest wzrost tak zwanej ,,opłaty marszałkowskiej”.

Nowa stawka, jaką zaproponowano to 19 zł od osoby z możliwością skorzystania ze zniżek dla osób, które posiadają kartę dużej rodziny. Wtedy opłata byłaby o 2 zł niższa od każdej osoby. Podobnie byłoby w sytuacji posiadania przez rodzinę przydomowego kompostownika. W tym przypadku opłata również byłaby o 2 zł niższa.

Za uchwałą zagłosowało 12 radnych, ,,przeciw” – 11.  Szalę – na korzyść wnioskodawcy, czyli prezydenta miasta przeważył jeden głos. Uchwałę poparł Krzysztof Głuc z klubu radnych PiS – Wybieram Nowy Sącz.

Z przykrością informuję, że Rada Miasta głosami 11 radnych Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej, a także ku naszemu wielkiemu zdumieniu – radnego Krzysztofa Głuca –  podjęła uchwałę z autopoprawką Prezydenta w sprawie podwyższenia stawek za wywóz odpadów komunalnych od mieszkańców, podstawowa stawka od 1 września wzrosła od 1 września wzrosła z 7.50 zł na 19 zł za osobę miesięcznie. Wszyscy radni Prawa i Sprawiedliwości głosowali przeciw podjętej uchwale. Wyrażamy rozczarowanie, postawą Krzysztofa Głuca którego postawa i głos zadecydowały o wsparciu projektu Prezydenta miasta ws. podwyżek za śmieci w Nowym Sączu” – skomentowała Iwona Mularczyk w mediach społecznościowych.

Podwyżki opłat za odbiór odpadów dotyczą nie tylko Nowego Sącza. To powszechny trend. Przyczyną jest znaczny wzrost cen składowania odpadów, brak konkurencji wśród firm zajmujących się ich zagospodarowaniem  oraz nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Zgodnie z nowymi przepisami mieszkańcy nie mogą oficjalnie zadeklarować, że nie segregują śmieci. Każdy ma to robić, a jeśli nie segreguje – naraża się na tzw. opłaty sankcyjne.

W wielu miejscach podwyżki oscylują na poziomie bliskim 100 procent. Gdzieniegdzie sięgają nawet 300 procent. Taka podwyżka pierwotnie miała zostać wprowadzona w Nowym Sączu. Złagodziła ją poprawka do przyjętej dziś uchwały.

 

 

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.