Cztery góry: Paścia, Sałasz, Jaworz, Babia. Rowerowe szaleństwo!

Tego lata tworzymy wspólnie Sądecką Mapę Rowerową. Przysyłajcie nam krótkie opisy swoich ulubionych tras rowerowych, a my na portalu dts24 ułożymy z nich rowerowy przewodnik Waszego autorstwa.

Michał Zychowicz proponuje dziś wyprawę dla ambitnych. Duże przewyższenia, niemały dystans i olbrzymia frajda z tego, co można po drodze zobaczyć:

Przebieg trasy: Nowy Sącz – Paścia Góra – Trzetrzewina – Krasne Potockie – Męcina – Pisarzowa – Mordarka – Przełęcz pod Sałaszem – Sałasz- Jaworz – Babia Góra – Skrzętla Rojówka – Chełm – Chomranice – Klęczany – Paścia Góra- Nowy Sącz

wsb3

Dystans: około 61 km,

suma przewyższeń: około 1400 metrów,

trudność: wysoka.

Opis trasy:

Wyruszamy z Nowego Sącza i kierujemy się na Paścią Górę, gdzie wygodną drogą szutrową dojeżdżamy do samego końca, do szlabanu. Za szlabanem, asfaltową drogą jedziemy w kierunku Trzetrzewiny i po około dwóch kilometrach dołączamy do drogi krajowej, którą jedziemy około pół kilometra i przed serpentynami na Wysokie skręcamy w prawo na Krasne Potockie. Zjazd w dół, potem do góry i za „farmą” kolektorów słonecznych skręcamy w lewo, gdzie zjeżdżamy aż do Męciny.

Po skręcie w lewo kontynuujemy główną drogą w kierunku miejscowości Mordarka i przed szkołą (jadąc w stronę Limanowej) skręcamy w prawo, w kierunku Limanowa-Ski. Po około 4 kilometrowym- momentami ostrym- podjeździe znajdziemy się na Przełęczy pod Sałaszem (670 mnpm). Nasyciwszy umysł pięknymi widokami Beskidu Wyspowego, które mamy patrząc na zachód, zaczynamy terenowy etap pętli.

Szutrową drogą, stokówką, która wije się po zboczach, po niecałych dwóch kilometrach dojedziemy do małego gospodarstwa- tam skręcamy w prawo i terenową drogą jedziemy w kierunku myśliwskiej „ambony”. Nie jedziemy jednak prosto w górę koło ambony, tylko odbijamy lekko w lewo przed amboną w terenową drogę, która trawersuje zbocze i jedziemy nią na samą grań, gdzie dołączamy do szlaku niebieskiego i nim kontynuujemy wycieczkę.

Kolejnym punktem na naszej trasie jest szczyt Sałasz (909 mnpm), a chwilę za nim Jaworz (921 mnpm) zwany także Kretówką- najwyższy na Paśmie Łososińskim. Zjazd ze szczytu Jaworza jest dość trudny technicznie, dlatego mniej doświadczeni rowerzyści rower sprowadzą. Na południowo-wschodnim zboczu Jaworza znajduje się drewniana wieża widokowa, która oferuje piękne widoki na Tatry, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pogórze Rożnowskie. Jest tam też miejsce na ognisko i wypoczynek.

Z Jaworza zjeżdżamy w dół najpierw drogą gruntową, a potem asfaltową, która na podjeździe pod Babią Górę przechodzi w płyty, a następnie znów w drogę gruntową. Po nieco ponad 3 kilometrach znajdziemy się przy kościółku w miejscowości Skrzętla-Rojówka. Tam odbijamy w prawo obok gospodarstw domowych i jedziemy w górę za gruntową drogą, z której nigdzie nie zjeżdżamy by nie zgubić trasy. Droga ta, przez las, zawiedzie nas poprzez szczyt góry Chełm Łososiński (783 mnpm) nieopodal nadajnika radiowo-telewizyjnego, ale w tym miejscu, po wyjeździe z lasu, trzeba skręcić ostro w prawo i przez około 1,5 kilometra jechać drogą gruntową do przysiółka Kłodne-Klenie.

Teraz pozostaje nam dość stromy, asfaltowy zjazd z licznymi serpentynami, kończący się w miejscowości Kłodne. Dojechawszy do drogi głównej, skręcamy w lewo w kierunku Chomranic, potem Klęczan. Jadąc przez Klęczany możemy wrócić do Nowego Sącza albo przez Paścią Górę (w Klęczanach należy skręcić w prawo i jechać przez przysiółek Drzykowa na Paścią Górę) albo jechać główną drogą przez Marcinkowice i Rdziostów.

 

Projekt realizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

 

ZOBACZ TEŻ: TRASA NR1:  NOWY SĄCZ – PTASZKOWA – JAWORZE – NOWY SĄCZ

Tekst i zdjęcia Michał Zychowicz

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zamiast wzruszającego wstępu

Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz

10 lat temu (słownie dziesięć) 30 września ukazał się pierwszy numer „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” (zwanego dalej DTS). Z tej okazji dokładnie 10 lat później oddajemy do rąk Czytelników nową odsłonę naszego portalu dts24.pl.

A wracając do jubileuszu, po długiej i burzliwej naradzie nie doszliśmy jednak do porozumienia – cieszyć się czy martwić z tego powodu? Cieszyć, bo to zawsze miło dojść do jakiegoś punktu. Martwić, bo choć wytrwali w marszu, to jednak jesteśmy starsi o dekadę.

Świętowanie jubileuszy pachnie naftaliną starej szafy, a już na pewno muzealną ekspozycją. A do muzeum jeszcze nam niespieszno. To już na cmentarz było zdecydowanie bliżej, wszak jakiś czas temu w konkurencyjnych mediach ukazały się dwa nasze nekrologi. I jak tu nie wierzyć w mądrości ludowe? Mówią, że umarłeś? Wróży ci to długie życie. O tych nekrologach DTS to byśmy już nawet nie pamiętali, ale Jerzy Wideł przypomniał na 27 stronie. Wiadomo, Wideł mieszka najbliżej cmentarza i pasjami czytuje nekrologi.

Zatem jubileusz bierzemy z marszu, bez ckliwych przemówień, ronienia łzy, ani też bez zbędnego zadęcia. Ot, pogrzebaliśmy trochę w starych zdjęciach, pofatygowaliśmy się sprawdzić co słychać u kilku bohaterów tekstów z tamtego 30 września i w zasadzie tyle. No dobrze, poprosiliśmy jeszcze prasoznawców i speców od mediów o krótki wykład, jak to jest z tą prasą lokalną (str. 14-15). Wychodzi na to, że ciągle nieźle. Przedwczesne również okazały się pogłoski o rychłej śmierci papieru jako nośnika różnych treści. DTS oczywiście nie upiera się, że wersja papierowa gazety jest nieśmiertelna i oddamy nie za nią życia. Wszak coraz więcej naszych czytelników wybiera niepapierową wersję gazety. Papier to jednak papier – prestiż i elegancja. A w internecie każdy stragan z jarzynami ma dzisiaj swoją stronę (z całym szacunkiem dla warzyw, powinno się je zjadać trzy razy dziennie).

Trendy są zresztą lekko odwrotne, a przecież wiadomo, że dziś wszelkie trendy wyznacza Facebook. No więc Facebook jakiś czas temu uznał, że dla swoich najlepszych klientów stworzy ekskluzywny, bezpłatny magazyn „Grow”. No, bo papier to prestiż (chyba już wspominaliśmy), a nie byle post na osi czasu. DTS identycznie – dla naszych najlepszych na świecie Czytelników tworzymy ekskluzywny, bezpłatny magazyn. Bo chcemy, żebyście poczuli się docenieni. Czy to nie jest piękne – wcale nie musicie być najlepszymi biznesowymi partnerami Marka Zuckerberga, by ktoś wyłącznie z myślą o Was tworzył ciekawe treści.

No i to by chyba było na tyle, jeśli chodzi o 10-lecie ukazania się pierwszego numeru DTS. Tyle się przez te lata wydarzyło ciekawych rzeczy (najważniejsze przypominamy na str. 16), ale przecież nie będziemy się tu wzruszać minionymi dokonaniami. Wyznajemy raczej starą piłkarską zasadę „Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz”. I cóż z tego, że wygrałeś już 100 meczów. Najważniejsze jest to, czy masz plan, jak wygrać dziesięć i dwadzieścia następnych. Nasze głowy pełne są pomysłów na najbliższe tygodnie i miesiące, potrzebujemy tylko sprzyjających warunków, aby je zrealizować. No i co mamy teraz napisać, że czasy są ciężkie, a przyszłość niepewna. Tyle to wiemy, przecież wszyscy mają pod górkę. A kto akurat ma z górki, też musi uważać, żeby się za mocno nie rozpędzić, bo potem wielkość guza jaki można sobie nabić jest wprost proporcjonalna do osiągniętego rozpędu.

Cieszymy się, że możemy robić dla Was coś ciekawego i pożytecznego. Od 10 lat napędzamy się naszym wrodzonym optymizmem, na równi zresztą jak reklamami, które na naszych łamach zamieszczacie. No i tu trafiamy na błędne koło filozoficznie – nie byłoby tak wielu Reklamodawców, gdyby DTS nie miał tak wielu Czytelników. Nie byłoby tak licznych Czytelników, gdyby Reklamodawcy nie utrzymywali gazety na zadowalającym wszystkich poziomie. Prawda, jaka piękna puenta?

Oczywiście chcielibyśmy Was wszystkich uścisnąć z okazji urodzin, ale pamiętamy, że trzeba zachować dystans społeczny. Nie znaczy to wcale, że podchodzimy do tego wszystkiego z dystansem. Wręcz przeciwnie. Wzruszamy się!

Redakcja DTS

Przeczytaj jubileuszowe wydanie „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”: