To nie zabawka, tylko największa w regionie makieta kolejowa!

To nie zabawka, tylko największa w regionie makieta kolejowa!

Jej montaż trwał od grudnia do kwietnia. Zajmuje powierzchnię 7,5 na 3,5 metra. Przedstawia stację kolejową oraz szlak kolejowy z mostami, przejazdami, budynkami, zwrotnicami. Mowa o największej w Małopolsce makiecie kolejowej, zaprezentowanej ostatnio przez członków Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Nowosądeccy miłośnicy kolei o własnej makiecie marzyli od kilku dobrych lat.

W Izbie Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego, którą opiekuje się stowarzyszenie, znajduje się makieta kolejowa z lat 80. XX wieku. Jest to makieta kolejki znana z pewnością wielu osobom. Kolejki takie kupowano w składnicach harcerskich w czasach PRL. Makietę tę przekazano nam w 2009 roku, jako jeden z eksponatów. Był to jednak zaledwie zaczątek naszej modelarskiej działalności – opowiada wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei Łukasz Wideł.

W kolejnych latach członkowie stowarzyszenia jeździli na rozmaite imprezy, podczas których wystawiane były różnego rodzaju makiety kolejowe, tworzone przez kluby miłośników kolei, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

– Modelarstwo kolejowe jest bardzo popularną dziedziną szczególnie na zachodzie Europy. W Polsce dopiero zaczyna cieszyć się zainteresowaniem – podkreśla Łukasz Wideł.

Pomysł na zbudowanie makiety, która byłaby własnością stowarzyszenia, ciągle był aktualny.

Decyzja o zawiązaniu sekcji modelarskiej w NSMK zapadła w zeszłym roku. Impulsem do tego była impreza zorganizowana w 2016 roku z okazji 140-lecia kolei w Nowym Sączu.

– Prezentowaliśmy wówczas, będące w naszych zbiorach, rozmaite modele kolejowe. Widzieliśmy, jak duże jest zainteresowanie osób przychodzących na naszą wystawę, która odbyła się w holu nowosądeckiego dworca PKP – wspomina wiceprezes NSMK.

– Od tego czasu zastanawialiśmy się nad koncepcją naszej własnej makiety kolejowej. Końcem tamtego roku nawiązaliśmy kontakt z modelarzem kolejowym, który tworzył makietę w okolicach Bochni. Makieta ta była w trakcie budowy. Przejęliśmy ją i postanowiliśmy dokończyć prace, by móc prezentować ją szerszemu gronu zainteresowanych.

Przez cztery miesiące w działania zaangażowały się cztery osoby: Kazimierz Wróbel, Marcin Nalepa, Kacper Kulig i Łukasz Wideł, którzy starali się wiernie odwzorować prawdziwą kolej. Montaż makiety wymagał wiele pracy: zdemontowania będącej w kawałkach elektroniki, stworzenia własnej instalacji, zbudowania i zamontowania semaforów, rozjazdów, oświetlenia budynków a także poprawy estetyki otoczenia makiety, będącej imitacją dawnego układu kolejowego, nawiązującego do stacji kolejowej w Bochni.

Makieta liczy ponad 50 metrów torów kolejowych. Wykonana jest w skali 1:87, tzw. H0. Oznacza to, że wszystkie obiekty zostały pomniejszone 87 razy. Znajdują się na niej plastikowe budynki, w których zamontowano oświetlenie. Budowle zostały ulepszone tak, by wyglądały naturalnie. Po makiecie jeżdżą modele lokomotyw spalinowych i parowych, z kolekcji członków stowarzyszenia. Lokomotywy wyposażone są w specjalne dekodery cyfrowe, dzięki czemu za pośrednictwem specjalnych pilotów można sterować wieloma pociągami jednocześnie. Sterowanie nie jest trudne, należy mieć jednak pewną wprawę i podstawową wiedzę w zakresie funkcjonowania kolei oraz tego, jak prowadzi się ruch pociągów. Stworzone zostały ponadto pulpity sterujące makietą – są one odzwierciedleniem urządzeń wykorzystywanych na kolei.

Makieta ma również walor edukacyjny. Można się dzięki niej dowiedzieć, jak wygląda prowadzenie ruchu pociągów i jak steruje się pociągami na prawdziwej kolei. W praktyce, poza wielkością, makieta niewiele różni się od rzeczywistości.

Celem Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei jest pokazywanie makiety jak największej ilości osób.

Modelarstwo kolejowe jest bardzo ciekawym hobby, co prawda u nas jeszcze może stosunkowo mało popularnym, ale dającym wiele satysfakcji, uczącym cierpliwości i dokładności. Efekty pracy modelarskiej można podziwiać. Zadowolenie osób, które z ogromnym zainteresowaniem oglądają miniaturową kolej, jest dowodem na to, że warto się takimi rzeczami zajmować – uważa Wideł.

W kwietniu odbył się pierwszy publiczny pokaz makiety, który miał miejsce w siedzibie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Makieta cieszyła się dużym zainteresowaniem.
W ciągu dwóch dni odwiedziły ją liczne grupy dzieci z nowosądeckich szkół i przedszkoli.
W najbliższym czasie makieta kolejowa prezentowana będzie na dworcu PKP w Nowym Sączu.

Agnieszka Małecka

Jeśli ktoś byłby zainteresowany zorganizowaniem pokazu makiety, na przykład szkoła bądź instytucja, istnieje taka możliwość, ponieważ makietę można szybko rozmontować i przewieźć w częściach. W celu uzgodnienia ewentualnych szczegółów, najlepiej kontaktować się z wiceprezesem Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei – za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected]

 

 

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama