To nie koniec sprawy śmierci Angeliki. Karol F. nie zgadza się z wyrokiem sądu i chce jego kasacji

To nie koniec sprawy śmierci Angeliki. Karol F. nie zgadza się z wyrokiem sądu i chce jego kasacji

Krużlowa Niżna, bliźniaki, Karol F., Angelika, wypadek

Karol F. uznany za winnego spowodowania wypadku, w którym zginęła 18-letnia Angelika, chce kasacji wyroku. Jego obrońca domaga się uchylenia wyroku Sądu Okręgowego w Nowym Sączu i przekazania do ponownego rozpatrzenia sprawy w postepowaniu odwoławczym. Wskazuje na naruszenie procedur i przepisów. Matka Angeliki również zaskarżyła wyrok.

4 maja ubiegłego roku, w Sądzie Rejonowym w Gorlicach, na trzeciej rozprawie zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku, w którym zginęła 18-letnia Angelika z Wojnarowej. Po prawie czterech latach jeden z bliźniaków – Karol F. został uznany za winnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym pod wpływem narkotyków i alkoholu oraz prowadzenia samochodu po użyciu środków odurzających.

Jak poinformował w rozmowie z naszą redakcją sędzia Bogdan Kijak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Karol F. za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym pod wpływem alkoholu i narkotyków usłyszał karę 6 lat pozbawienia wolności i dostał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto ma zapłacić nawiązkę mamie zmarłej Angeliki w wysokości 15 tysięcy złotych, a tacie – Władysławowi Purgalowi – 10 tysięcy.

Mężczyzna miał również zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości i za to wymierzono mu karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł też 4 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i nawiązkę w postaci 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Łącznie Temida ukarała Karola F. pozbawieniem wolności na 6 lat oraz dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Na poczet tego zaliczono okres aresztu tymczasowego, który trwa od grudnia 2021 roku.

Kilka lat śledztwa

Do wypadku doszło 25 czerwca 2018 roku około godziny 5.00 w Krużlowej Niżnej. Samochodem podróżowała– 18-letnia Angelika i 19-letni bliźniacy – Kamil i Karol. Kierowca srebrnego Audi A6 stracił panowanie nad pojazdem, w efekcie czego auto dachowało na przydrożnej łące. Karol F. po wypadku uciekł z miejsca zdarzenia, zostawiając w rozbitym Audi swojego brata i nieprzytomną przyjaciółkę.

Policjanci przeczesali teren i po około dwóch godzinach znaleźli go w zaroślach. Zarówno on, jak i jego brat trafili do szpitala. Obaj byli pod wpływem alkoholu – Kamil miał 1,2, a Karol 0,7 promila. We krwi Karola wykryto także amfetaminę. Żaden z nich nie przyznał się do prowadzenia samochodu. Twierdzili, że kierowcą była Angelika, która zginęła na miejscu. Nastolatka w przeciwieństwie do nich była trzeźwa.

Ustalenie sprawcy tragicznego wypadku nie było łatwe, gdyż bracia są bliźniakami jednojajowymi, a co za tym idzie – ich DNA jest identyczne. Uczestnicy wypadku nie mieli zapiętych pasów, więc w trakcie dachowania mogli przemieszczać się wewnątrz samochodu. Badania śladów krwi i obrażeń poszkodowanych nie dały jednoznacznej odpowiedzi, który z braci prowadził pojazd. Ustalono jedynie, że Angelika siedziała na tylnym siedzeniu i zginęła od uderzenia głową w sufit.

W grudniu 2021 roku, nastąpił przełom w śledztwie. Wyniki przeprowadzonej ekspertyzy opierającej się na znalezionych mikrośladach m.in. na oparciu fotela kierowcy i poduszce powietrznej pasażera pozwoliły postawić zarzuty Karolowi F. To on, jak ustalili śledczy, tragicznego poranka siedział ze kierownicą Audi A6.

Chce kasacji

W maju ubiegłego roku mężczyzna usłyszał wyrok, ale nie zgadza się z nim. Jego obrońca uznał, że sąd pierwszej instancji nie przeprowadził wszystkich dowodów, a co za tym idzie – ustalenia co do sprawstwa Karola F. są błędne. W apelacji obrońca domagał się uniewinnienia mężczyzny lub uchylenia wyroku i ponownego rozpatrzenia sprawy. Mama zmarłej Angeliki również nie zgodziła się z orzeczeniem gorlickiego sądu. Jej pełnomocnik zaskarżył wyrok. Powodem, było to, iż rodzice nastolatki uznali, że jest on za niski. Chcieli również podwyższenia kwoty zadośćuczynienia. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu utrzymał wyrok w mocy. Teraz Karol F. chce kasacji. Pełnomocnik matki dziewczyny również zaskarżył wyrok przez wzgląd, że nie przyznano nawiązek dla rodzeństwa za śmierć siostry.

– Do sądu wpłynęły kasacje pełnomocnika oskarżycielki posiłkowej (matki Angeliki) i obrońcy oskarżonego Karola F. Obrońca oskarżonego domaga się uchylenia wyroku Sądu Okręgowego w Nowym Sączu i przekazania do ponownego rozpatrzenia sprawy w postepowaniu odwoławczym. Obrońca w kasacji podnosi, że sąd naruszył przepisy, procedury i w związku z tym sprawa powinna być jeszcze raz rozpoznana w sądzie drugiej instancji – wyjaśnił w rozmowie z naszą redakcją sędzia Bogdan Kijak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Sędzia dodaje, iż kasacji wyroku chce także pełnomocnik matki dziewczyny, który zaskarżył wyrok z powodu naruszenia prawa materialnego poprzez nie orzeczenie nawiązek na rzecz rodzeństwa.

Fot. arch. PSP Nowy Sącz
Share on twitter
Share on facebook