Grybów. Na osiedlu Biała Wyżna znaleziono niewybuchy z czasów II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Grybów. Na osiedlu Biała Wyżna znaleziono niewybuchy z czasów II wojny światowej [ZDJĘCIA]

W czasie prac ziemnych w Grybowie (osiedle Biała Wyżna) natrafiono na 10 niewybuchów z czasów II wojny światowej. Komenda Miejska Policji otrzymała zgłoszenie 27 października tuż po godzinie 9:00.  Policyjny pirotechnik z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego w Nowym Sączu potwierdził, że niewybuchy to niemieckie granaty moździerzowe.

W piątek (27 października) w Grybowie podczas prac ziemnych natrafiono na 10 niewybuchów, które zidentyfikowano jako niemieckie granaty moździerzowe. Jak informuje KMP w Nowym Sączu, o zdarzeniu powiadomieni zostali saperzy z 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Do czasu ich przyjazdu teren znajdował się pod nadzorem grybowskiej policji. Kolejnego dnia (28 października) saperzy z Krakowa przetransportowali niewybuchy do neutralizacji.

-Niewybuchy, mimo wielu lat spędzonych głęboko w ziemi, nadal mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem dotykać ani przenosić, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy nim grozi wybuchem, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią osoby przebywającej w jego pobliżu! – przestrzegają służby prasowe KMP w Nowym Sączu.

Funkcjonariusze dodają, że w przypadku natrafienia na niewybuch bądź amunicję bezzwłocznie należy o tym fakcie powiadomić policję, a w oczekiwaniu na jej przybycie należy zabezpieczyć teren.

 

Czytaj też:

To już koniec muzeum w Domu Gotyckim. Zabytek wraca we władanie kościoła