To będzie duża atrakcja w Nowym Sączu

To będzie duża atrakcja w Nowym Sączu

Centrum Popularyzacji Nauki „Dom Sędziwoja”, Magia to Nauka, Sądecki Festiwal Nauki Sędziwoja, Konferencja Naukowa „Sędziwój – Dosięgać Gwiazd”, Gra Miejska „Poznaj Nowy Sącz z Sędziwojem” – to moja kolejna propozycja dla Sądeczanek i Sądeczan, którą planuję zrealizować jako prezydent Nowego Sącza – mówi Ryszard Nowak.

Dlaczego Sędziwój? Nadszedł już czas, by na nowo odkryć niezwykłą postać związaną z naszym regionem i miastem, zaprezentować go jako wzór do naśladowania dla młodych pokoleń, ale także dzięki niej przyciągnąć do Nowego Sącza turystów – mówi Ryszard Nowak, bezpartyjny kandydat na prezydenta Nowego Sącza startujący z własnego Komitetu WIOSNA 2024. – Na mapie Polski jest już kilkanaście Centrów Nauki, gdzie dzieci i młodzież mogą zdobywać wiedzę w ciekawy sposób. Chciałbym, żeby Nowy Sącz także znalazł się w gronie tych miast.

W tym celu warto wykorzystać postać słynnego alchemika Sędziwoja. Sądeczanom głównie kojarzy się z legendą, ponieważ miał on zamieniać metale nieszlachetne w złoto, a w noc sylwestrową rozrzucać złote dukaty na rynku w Nowym Sączu.

To jednak postać wybitna, nie tylko alchemik, ale także filozof, medyk, astronom i podróżnik. To najprawdopodobniej odkrywca tlenu i osoba, która miała ogromny wkład w rozwój fizyki i chemii – dodaje Ryszard Nowak. – Stąd pomysł, by wykorzystać środki unijne i stworzyć Centrum Popularyzacji Nauki Dom Sędziwoja w samym centrum Nowego Sącza, by zapewniać dzieciom i młodzieży ciekawe miejsce do zdobywania wiedzy, a turystom miejsce do ciekawego spędzenia czasu i poznawania historii naszego miasta. Takie miejsce pozwoli też na ożywienie naszej pięknej starówki.

Według podań historycznych, gdy Sędziwój przebywał w Nowym Sączu, mieszkał w jednym z budynków znajdujących się w północnej pierzei rynku. Dziś nie ma tam miejsca, by utworzyć Centrum Nauki, ale Ryszard Nowak proponuje, by wykorzystać na ten cel ogromną pustą kamienicę przy ulicy Wąskiej.

Ludomir Handzel obiecał, że sprawi, że ten budynek będzie tętnił życiem. Jednak, jak wiele jego działań, i to było powierzchowne. Odświeżył tynk, który już odpada i wystawił kamienicę na sprzedaż – nikt się nią jednak nie zainteresował. To właśnie symbol naszego miasta w kadencji Ludomira Handzla – przypudrowany trup – dodaje Ryszard Nowak.

Zdaniem Ryszarda Nowaka, to władze miasta muszą wziąć na siebie obowiązek odnowienia tego miejsca dzięki unijnym środkom.

Dokładnie znam tę kamienicę. W piwnicach, odwiedzający mogliby przenieść się do Złotego Polskiego Wieku i poznać najlepszy okres w historii naszego kraju, który przypada właśnie na lata życia Sędziwoja: 1566 – 1636. Tam też przedstawimy życiowe koleje losu słynnego naukowca. Pierwsze i drugie piętro to interaktywne sale doświadczania świata i nauki – fizyki, chemii, matematyki, czy medycyny. Poddasze to wielka mapa nieba, skąd dzięki teleskopom będzie też można podziwiać odległe gwiazdy i planety – wyjaśnia Ryszard Nowak.

Zdaniem kandydata na prezydenta Nowego Sącza, Sędziwój powinien stać się produktem marketingowym, jednym z symboli miasta.

– Oprócz stworzenia Centrum Nauki, proponuję także nową kilkudniową imprezę na rynku w Nowym Sączu „Magia to Nauka” – Sądecki Festiwal Nauki Sędziwoja. Wydarzenie połączymy z konferencją naukową „Sędziwój – Dosięgnąć Gwiazd”. Ale na tym nie koniec – stworzymy także grę miejską „Poznaj Nowy Sącz z Sędziwojem”, a w centrum miasta stanie jego pomnik – deklaruje Ryszard Nowak. – To wszystko wpłynie na podniesienie atrakcyjności naszego Miasta, a jego mieszkańcom zapewni dodatkowe miejsca pracy i przychody.

Materiał wyborczy finansowany przez KWW „Wiosna 2024” Ryszarda Nowaka

Reklama