Termin ustalony. Po weekendzie kierowcy przejadą obwodnicą Chełmca

Termin ustalony. Po weekendzie kierowcy przejadą obwodnicą Chełmca

Prace przy 1,5-kilometrowym odcinku obwodnicy Chełmca zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Oficjalne otwarcie nastąpi w poniedziałek (18 września). Zgodnie z założeniem, inwestycja miała zostać sfinalizowana 31 lipca.

Poślizg wynika z opóźnień w dostawie dylatacji, czyli części łączących mosty i wiadukty z drogą, stąd nowy termin oddania obiektu do użytku. Budowa pochłonęła ponad 49 mln 718 tys. zł. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Swietelsky Rail Polska oraz Swietelsky AG z siedzibą w Austrii.

– Nowa trasa ma dokładnie 1406 m długości. Ten krótki odcinek dla mieszkańców Chełmca i Nowego Sącza ma ogromne znaczenie. Obwodnica połączy rondo siostry Czesławy Lorek z rondem im. ks. prof. Bolesława Kumora, pozwalając na ominięcie przebiegających przez centrum Chełmca ul. Limanowskiej i Marcinkowickiej. Ruch pojazdów na tym skrzyżowaniu zmierzyliśmy tuż przed pandemią. W styczniu 2020 roku codziennie przejeżdżało tędy ponad 26 tysięcy pojazdów, w tym ponad 3,6 tysiąca samochodów ciężarowych i dostawczych. Nowa trasa domknie od zachodu północną obwodnica Nowego Sącza i wyprowadzi z centrum ruch tranzytowy, zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców – zaznacza w rozmowie z naszą redakcją Kacper Michna, specjalista ds. komunikacji społecznej krakowskiego oddziału GDDKiA. 

Przedstawiciel GDDKiA podkreśla, że nowa droga przebiega niemal w całości na nasypach, a pod nią przechodzą wszystkie drogi lokalne. Na trasie nie ma żadnego skrzyżowania. Ma też walor widokowy, jadący nią kierowcy widzą z lepszej perspektywy okolicę i pasma Beskidów.  

Roboty rozpoczęły się w styczniu 2022 roku. Na nowej drodze powstały dwa mosty – nad rzeką Biczycanką i dwa wiadukty: nad ulicą Leśną i nad ulicą Węgrzynek. Prace trwały całą zimę. Oprócz budowy mostów i wiaduktów rozbudowano drogi poprzeczne, w tym gminne.

Konieczna była także  przebudowa wlotu ronda na połączeniu obwodnicy z istniejącym przebiegiem drogi krajowej nr 28 (ul. Limanowską) i drogi powiatowej nr 1583K oraz ronda na połączeniu obwodnicy Chełmca z drogą powiatową nr 1551K (ul. Marcinkowicka).

Droga zostanie otworzona w poniedziałek (18 września) przed południem. Poprzedzi je konferencja prasowa, która rozpocznie się o 10:00 na obwodnicy, w rejonie ronda siostry Czesławy Lorek.

Czytaj także: Do Wojnarowej sprowadzili się wojskowi

Fot. GDDKiA
Kalendarium 
20 czerwca 2016 – podpisanie umowy na przygotowanie Koncepcji Programowej obwodnicy  
6 października 2017 – złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach  
 19 października 2018 – wydanie przez Wójta Gminy Chełmiec decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach  
26 września 2019 -podpisanie umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej drogi  
30 listopada 2020 – złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej  
28 lipca 2021 – wydanie przez Wojewodę Małopolskiego zezwolenia na realizację inwestycji drogowej  
21 grudnia 2021 – podpisanie umowy na roboty budowlane  
14 stycznia 2022 – przekazanie placu budowy wykonawcy  
14 lutego 2022 – rozpoczęcie robót budowlanych  
18 września 2023 – otwarcie obwodnicy dla kierowców 
Share on twitter
Share on facebook