Teatr to czyste szaleństwo! Spektakl ,,Bolek i Żabusia” uświetnił jubileusz Teatru Robotniczego imienia B. Barbackiego

Przedstawienie ,,Bolek i Żabusia” wystawione wczoraj (22 września) na scenie Małopolskiego Centrum Kultury ,,Sokół”  rozpoczęło obchody setnego jubileuszu nowosądeckiego Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego. Sala była pełna, co świadczy o tym, że teatr ma wśród Sądeczan bardzo liczne grono sympatyków. Organizatorzy obiecali, że spektakl był prologiem do serii jubileuszowych wydarzeń planowanych na przyszły rok.  

Teatr Robotniczy założony został przez nowosądeckich kolejarzy w 1922 roku. W ciągu stu lat swojej działalności  zaprezentował ponad 300 spektakli. Choć ma status teatru amatorskiego, jednak  swoimi realizacjami (szczególnie w zakresie polskiej i europejskiej klasyki dramatu) udowodnił publiczności i krytyce teatralnej, że swoją pracę traktuje bardzo profesjonalnie. Przekłada się to w ostatnich latach na owocną współpracę przy realizacji spektakli z zawodowymi polskimi reżyserami, aktorami, kompozytorami i scenografami (Irena Jun, Katarzyna Gaertner, Mikołaj Grabowski, Wojciech Głuch, Maciej i Tomasz Kujawscy, Czesław Majewski, Tomasz Mędrzak, Wojciech Stefaniak, Ewa Gdowiok). Co więcej – spektakle sądeckiego teatru prezentowane są na profesjonalnych scenach w Warszawie, Chorzowie oraz za granicą (w stolicy Szwecji – Sztokholmie i włoskim Turynie).

359. premierą zaprezentowaną w Sokole było widowisko zatytułowane ,,Bolek i Żabusia” . Teatr Robotniczy upamiętnił  w ten sposób postać Bolesława Barbackiego – wybitnego sądeckiego artysty malarza, działacza społecznego i patrioty, organizatora (w 1918 roku) Towarzystwa Dramatycznego, w którym pracował jako reżyser, aktor i scenograf.

Spektakl  jest próbą przybliżenia odbiorcom mniej pomnikowego, a bardziej ludzkiego oblicza tej jak i innych  historycznych postaci sprzed ponad stu lat, związanych najpierw z „Czytelnią kobiet”, a następnie z ówczesnym nowosądeckim Sokołem i działającym w jego budynku Teatrem Towarzystwa Dramatycznego.

Inspiratorkami artystycznego wydarzenia – utrzymanego w lekko komediowo-romantycznej konwencji „teatru w teatrze” – są powiązana więzami rodzinnymi z Bolesławem Barbackim aktorka i reżyserka Teatru Robotniczego – Monika Ślepiak oraz dr Maria Molenda – prezes nowosądeckiej Fundacji Ogrodu Sztuki Dawnej NOMINA ROSAE, historyczka sztuki, pasjonatka kultury i historii ubioru, ale również postaci samego Bolesława Barbackiego.

,,BOLEK I ŻABUSIA”:

Reżyseria – Monika ŚLEPIAK,

Scenografia i kostiumy – Maria MOLENDA,

Współpraca reżyserska i opracowanie muzyczne – Janusz MICHALIK

OSOBY: Bolesław Barbacki – Marcin RUCHAŁA, Stanisława Jurczakówna – Dorota KACZMARCZYK, Maria Wusatowska – Elwira MICHALSKA, Helena Dudzińska – Beata SZCZYPUŁA / Monika ŚLEPIAK, Ludwika Boguszowa – Irena MICHALSKA, Karol Myczkowski – Mieczysław FILIPCZYK, Karolina Wójsówna – Iwona ZNAMIROWSKA, Mieczysław Jarosz – Kamil JAKUBOWSKI, Tadeusz Grochowski – Zbigniew KUKLA, Stanisław Flis – Janusz MICHALIK

źródło: mcksokol.pl

Zdjęcie: Gabriela Wolińska


Czytaj też:

Barcice. Koniec z bezimiennymi drogami! Mieszkańcy wymyślili nazwy dla ulic. Jedna z nich upamiętni Mariana Cyconia

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.