Barcice. Koniec z bezimiennymi drogami! Mieszkańcy wymyślili nazwy dla ulic. Jedna z nich upamiętni Mariana Cyconia

Barcice. Koniec z bezimiennymi drogami! Mieszkańcy wymyślili nazwy dla ulic. Jedna z nich upamiętni Mariana Cyconia

Ulice w Barcicach (gmina Stary Sącz) zyskają nazwy. Pomysł dojrzewał przez około 30 lat. Jak powiedział w rozmowie z naszą redakcją sołtys Tomasz Koszkul, mieszkańcy bardzo zaangażowali się w tę inicjatywę, między innymi dlatego, że komuś, kto wsi nie zna, trudno było dotrzeć pod konkretny adres.

– Dopóki domy były skupione wokół centrum wsi, był z numerami względny porządek, ale kiedy Barcice zaczęły się rozrastać i pojawiały się licznie nowe numery, zaczął robić się magiel… Przykładowo ja mieszkam na końcu wsi, mój dom ma nadany numer 207, a sąsiad  obok ma numer 58. W centrum wsi mamy numery 1, 2, 3, a obok nagle  – 475. Bywają sytuacje, że policja czy straż pożarna mają problem żeby dotrzeć na miejsce, pod konkretny adres – tłumaczy sołtys, który pełni też funkcję prezesa Towarzystwa Historycznego Miłośników Barcic „Barcice Wczoraj i Dziś”.

Jak mówi – uśpiony od trzech dekad pomysł postanowiło zamienić w czyn właśnie Towarzystwo Historyczne Miłośników Barcic. Tym razem inicjatywa trafiła na podatny grunt.

Zebraliśmy się wspólnie z mieszkańcami, zaprosiłem starszych zasłużonych Barciczan do wspólnej akcji. Jako stowarzyszenie wyszliśmy z gotowymi propozycjami, ale nie były to propozycje ostateczne. Wszyscy mogli mieć swój udział w tej inicjatywiePrzez trzy miesiące mieszkańcy mieli możliwość zgłaszania uwag i poprawek oraz własnych propozycji. Mapa z uzgodnionymi i oznaczonymi nazwami ulic trafi teraz do starosądeckiego urzędu gminy. Po analizie mogą nastąpić jeszcze drobne zmiany – tłumaczy sołtys Koszkul.

Na mapie oznaczono prawie 50 nazw.

Jak w małym miasteczku, choć u nas są te ulice rozsiane czasem daleko po przysiółkach i górach – uśmiecha się sołtys.

Nazewnictwo ma nie tylko ułatwić służbom, takim jak straż pożarna czy policja, sprawniejsze i szybsze dotarcie do mieszkańców. Zadbano też o walor związany z upamiętnieniem zasłużonych dla Barcic i okolic postaci. Swoją ulicę będzie miał na przykład śp. Marian Cycoń, wieloletni, zasłużony burmistrz Starego Sącza. Będzie to ulica, która od drogi krajowej wiedzie w stronę Woli Kroguleckiej.

Podobne inicjatywy przygotowywane są w innych miejscowościach gminy Stary Sącz

Trwają prace nad nazwami ulic dla Przysietnicy. Jest pomysł, żeby w naszej gminie stało się takie nazewnictwo powszechnym zjawiskiem – zdradził w rozmowie z naszą redakcją sołtys Tomasz Koszkul.

Poniżej lista 50 nazw i mapa z oznaczonymi ulicami.

  1. Ks. Józefa Wirmańskiego*,
  2. Dworska*,
  3. Wiejska,
  4. Wspólna,
  5. Dzielnica,
  6. Osiedlowa,
  7. Michała Wójcika,
  8. Św. Józefa,
  9. Kamieniec Górny,
  10. Kolejowa,
  11. Paryje,
  12. Ludwika Ryszki*,
  13. Wierchy,
  14. Na Głębokie,
  15. Boczna,
  16. Do Krzyża,
  17. Za Torami,
  18. Wincentego Brzeskiego*,
  19. Mariana Cyconia*,
  20. Korzeczków,
  21. Mała Rówień,
  22. Facimiech,
  23. Wielka Rówień,
  24. Ignacego Kasprzyka*,
  25. Bogusławska,
  26. Stara Droga,
  27. Wdżary,
  28. Olszyny,
  29. Maliniki,
  30. Dolinki,
  31. Brzeziny,
  32. Dominików,
  33. Zabronie,
  34. Połom Barcicka,
  35. Pierzwia,
  36. Siarczana,
  37. Kliny,
  38. Głucha Dolina,
  39. Skrajnia,
  40. Wyrąb,
  41. Potoki,
  42. Grabowce,
  43. Ks. Jana Rusiniaka,
  44. Sapieniec,
  45. Dolnych Młynów,
  46. Młyńska,
  47. Podsapieniec,
  48. Słoneczna,
  49. Orzechowa,
  50. Popradzka.

grafika: Towarzystwo Historyczne Miłośników Barcic „Barcice Wczoraj i Dziś”

  • Ks. Józef Wirmański – urodził się 27 lipca 1853 w Międzyczerwiennym (Parafia Czarny Dunajec). Teologię studiował w Tarnowie i tu przyjął święcenia kapłańskie. W 1881 został katechetą i dyrektorem przyklasztornej szkoły sióstr klarysek w Starym Sączu. 31 VII 1886 objął probostwo w Barcicach. Jego posługa duszpasterska była czasem wytężonej pracy i zaangażowania. Barcice po pożarze wsi i drewnianego kościoła w roku 1882 podnosiło się po tragedii. Ks Wirmański był inicjatorem i budowniczym murowanego kościoła konsekrowanego w 1901 roku. Przyczynił się także do budowy szkoły podstawowej w Barcicach, oddanej do użytku w 1930 roku, która została wybudowana w jeden rok a także w powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej. Zmarł 21 XII 1935 roku. Spoczywa w Barcicach w krypcie kaplicy cmentarnej.
  • Dworska – na pamiątkę po dworze, który znajdował się w miejscu obecnej leśniczówki a tereny wokół – łącznie z obecną przystanią rowerową należały kiedyś do dworu. W przeszłości siedziba i centrum zarządzania Starostwa Barcickiego. Ostatnim właścicielem tych ziem i dworu był Adam hrabia Stadnicki.
  • Ludwik Ryszka – ur. 11.VIII.1883, zmarł w Oświęcimiu 13.XII.1943. W domu inżyniera Ludwika Ryszki znajdował się jeden z dwóch punktów przerzutowych na terenie Barcic. W 1943 r. został wraz z synem – Arturem aresztowany i po przesłuchaniach w Nowym Sączu i Tarnowie zesłano ich do KL Auschwitz, gdzie Ludwik zginął. Jego syn przeżył.
  • Wincenty Brzeski – (herbu „Ciołek”). Urodził się w Ogińcu na Litwie w 1838 roku. Walczył w Powstaniu Styczniowym jako Kapitan Jazdy Narodowej w oddziale Księdza Mackiewicza. Po zakończeniu powstania emigrował do Londynu, później do Marsylii i Paryża gdzie pracował jako fotograf. Po powrocie do kraju w 1870 pracował w Krakowie i w Nowym Sączu. Cały czas trudnił się fotografią. W Krakowie pracował u najlepszych w owym czasie znanych fotografów. W Nowym Sączu prowadził swój własny zakład fotograficzny. Zakład mieścił się obok Kapliczki Szwedzkiej na rogu ulic Kościuszki – Jagiellońskiej.
  • Marian Cycoń – ur. 17 lipca 1940 w Barcicach Dolnych, zm. 20 listopada 2020 w Nowym Sączu – polski polityk i samorządowiec, prezydent Nowego Sącza, burmistrz Starego Sącza, poseł na Sejm III i VII kadencji.  W 2009 został uhonorowany przez biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca złotym medalem „Dei Regno Servire – Bożemu Królestwu Służyć”. W 2020 odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • Ignacy Kasprzyk – lokalny artysta malarz. Jego obrazy są w większości domów w Barcicach. Zajmował się także restaurowaniem kapliczek i figur na terenie parafii.

Reklama