Tarcza Herbowa dla Marii Gizy-Podgórskiej

Maria Giza – Podgórska, córka generała Józefa Gizy, otrzyma Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” Podczas wczorajszych obrad (27 lutego, wtorek) sądeccy radni podjęli uchwałę w tej sprawie. Decyzja była jednogłośna.  

– Z satysfakcją przyjmuję i popieram inicjatywę grupy radnych wnioskujących o nadanie Tarczy Herbowej „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” dla Marii Gizy-Podgórskiej. Pani Maria ma w swoim życiorysie chlubną kartę: udział w ruchu oporu i konspiracji w Armii Krajowej podczas II wojny światowej. Była też animatorką odradzających się związków zawodowych, jest również niestrudzoną propagatorką zachowania w naszej wspólnej pamięci jej ojca, generała Józefa Gizy – mówił Ryszard Nowak.

Maria Giza – Podgórska urodziła się 21 listopada 1921 roku w Nowym Sączu . Po zdaniu matury w Katowicach powróciła do rodzinnego miasta i zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Była łączniczką w Armii Krajowej w rejonie Gorlic. Po wojnie podjęła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w Rejonie Dróg Publicznych, gdzie była współzałożycielką NSZZ „Solidarność”. Na emeryturze zajęła się pracą edukacyjną, literacką i pamiętnikarską, podczas której wydała biografię swojego ojca gen. Józefa Gizy pt. „Wspomnienia córki generała Józefa Gizy”. Jest założycielką Fundacji im. Gizów przy szkole Podstawowej im. gen. Józefa Gizy w Wielogłowach, a także posiada stopień podporucznika Armii Krajowej.

źródło. UM Nowy Sącz.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.