Talent z Sądecczyzny błysnął w głośnym musicalu „1989”. Mateusz wcielił się w postać Władysława Frasyniuka

Talent z Sądecczyzny błysnął w głośnym musicalu „1989”. Mateusz wcielił się w postać Władysława Frasyniuka

11 lutego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego doszło do wyjątkowego spotkania. Na widowni zasiadł Władysław Frasyniuk w towarzystwie żony – Magdaleny Dobrzańskiej – Frasyniuk i syna Antoniego, aby obejrzeć swoją własną historię wyśpiewaną przez Mateusza Bieryta – młodego aktora pochodzącego z Sądecczyzny.

Mateusz Bieryt (rocznik 1993) urodził się i dorastał w Jazowsku. Uczył się w nowosądeckim I Liceum Ogólnokształcącym, a później – w krakowskiej PWST. Od dziecka pasjonował się wszystkim, co ma związek ze sceną. Wybrał życiową drogę, którą podpowiadało mu serce i tak trafił między innymi do obsady pionierskiego musicalu „1989”.

Spektakl jest owocem współpracy dwóch teatrów: Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W muzyczno-tanecznej opowieści o ostatnim dziesięcioleciu PRL, zakończonym bezkrwawą rewolucją, Mateusz Bieryt wcielił się w postać Władysława Frasyniuka. Frasyniuk, po obejrzeniu filmowego zwiastuna spektaklu miał powiedzieć: „Do tej pory uważałem, że tylko Tarantino może przywrócić pamięć o Solidarności. Teraz wraca nadzieja, że niekoniecznie”.

W „1989” „…idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach….” – tak zapraszają na spektakl dwa teatry.

Brzmienie musicalu „1989” to zasługa jednego z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzeja Mikosza – „Webbera”. Spektakl inspirowany jest amerykańskim musicalem „Hamilton”, którego premiera odbyła się w 2015 roku w Nowym Jorku, opowiadającym „rapową nutą” o jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki – Alexandrze Hamiltonie.

Obsada: Karolina Kazoń (Danusia), Rafał Szumera (Lechu), Katarzyna Zawiślak-Dolny (Krysia), Mateusz Bieryt (Władek), Magdalena Osińska (Gaja), Marcin Czarnik (Jacek), Daniel Malchar (Bogdan), Karolina Kamińska (Alina), Dominika Feiglewicz (Henryka), Małgorzata Majerska (Anna), Julia Latosińska (Zofia / Córka Krysi i Władka / Topola), Rafał Dziwisz (Generał Jaruzelski / Erich Koch), Dominik Stroka (Kiszczak / Premier / Strażnik / Sekretarz), Antoni Sztaba (Robotnik Aram / Kwaśniewski), Wojciech Dolatowski (Robotnik Jerzy / Miodowicz / Reykowski), Bartosz Bandura (Bronisław), Paulina Narożnik i Dasha Melekh.

BILETY KRAKÓW: teatrwkrakowie.pl/spektakl/1989

BILETY GDAŃSK: bilety.teatrszekspirowski.pl/rezerwacja/termin.html?idw=770

 

zdjęcia ze zbiorów Teatru im. Juliusza Słowackiego i M. Bieryta

Czytaj też:

Zmiany w prawie pracy 2023 r. Pracodawca będzie mógł zbadać trzeźwość i zapłacić za Internet pracownikom zdalnym

Share on twitter
Share on facebook