Tadeusz Patalita

Tadeusz Patalita

Imię i nazwisko: Tadeusz Patalita

Nazwa partii: Koalicja Obywatelska, lista nr 6
Numer na liście wyborczej: 20

Data i miejsce urodzenia:

29.10.1957 Gdów

Wykształcenie:

średnie

Zawód wykonywany, miejsce zatrudnienia:

Przedsiębiorca, Raba Niżna

Doświadczenie/kompetencje predystynujące mnie do reprezentowania was w parlamencie:

Od początku w Solidarności. Organizowałem NSZZ „Solidarność” w swoim zakładzie pracy, a w 1989 współtworzyłem Komitet Obywatelski w Rabce. Od 1990 związany jestem z samorządem terytorialnym. Byłem radnym Mszany Dolnej, wicewójtem gminy wiejskiej (1992–2002), radnym delegatem do sejmiku samorządowego województwa nowosądeckiego i radnym sejmiku małopolskiego I kadencji (1998–2002). W latach 2002–2010 byłem wójtem Mszany Dolnej, a później posłem na Sejm VI kadencji. Samorządowiec i polityk a obecnie przedsiębiorca z krwi i kości. Człowiek, który łączy nie dzieli.

Przynależność partyjna:

Platforma Obywatelska

Prywatnie (rodzina, hobby, pasje, czas wolny, organizacje do których należę):

Żona Danuta jest emerytowaną pielęgniarką, dwoje dorosłych dzieci i 4 wnucząt. Jestem zagorzałym kibicem reprezentacji Polski w różnych dyscyplinach. Zwiedziłem pół świata jeżdżąc na zawody Justyny Kowalczyk, skoczków narciarskich, czy piłkarzy. Zawsze ze ściśniętym gardłem słucham naszego hymnu i byłem dumny z sukcesów naszych zawodników.  Chodzę po górach, jestem też zapalonym grzybiarzem. Odkąd pamiętam jestem związany ze strażakami ochotnikami. Obecnie z OSP Raba Niżna.

Spośród innych kandydatów wyróżnia mnie:

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej to zgrana drużyna i na któregokolwiek z nich zagłosujecie będzie to dobry wybór. Mnie wyróżnia z racji wieku doświadczenie parlamentarne i samorządowe i przede wszystkim to , że jestem jedynym przedstawicielem Ziemi Limanowskiej i Zagórza na liście KO.

Najważniejsze problemy, na których rozwiązanie czeka Polska:

Bez wątpienia podstawowym problemem, z którego wynikają wszystkie inne, to aferalne rządy Prawa i Sprawiedliwości.  Polska musi zacząć przestrzegać własnych zobowiązań, wrócić na ścieżkę rozwoju, otrzymać środki z KPO, rozliczyć złodziei i malwersantów z PiS i na nowo stać się podmiotem w Unii Europejskiej a nie tak jak teraz pariasem. Zrobię wszystko żeby ulżyć przedsiębiorcom; zlikwiduję dodatkowe składki zdrowotne

Najważniejsze problemy, na których rozwiązanie czeka Sądecczyzna:

Przez ostatnie 16 lat posłowie PiS mamili wyborców , że tylko oni wybudują Sądeczankę i drogę kolejową Podłęże – Piekiełko. Nic takiego się nie stało. Posłowie PiS nie są wiarygodni, bo wykluczenie komunikacyjne Sądecczyzny po 8 latach ich rządów nie zmieniło się. Warto żeby wyborcy o tym pamiętali. Od połowy roku jest zablokowana droga nr 28 z Limanowej do Mszany Dolnej. Ludzie tracą czas, nerwy. Trzeba to zmienić. Stanę na głowie i w ciągu miesiąca po objęciu władzy przez opozycję droga ta zostanie udrożniona.

Chcę zostać posłem ponieważ:

To takie proste… żeby znowu było normalnie ! Nawet nie wiecie jak ja tego pragnę. A Wy? Pewnie też. Przez ostatnie 34 lata nasza Ojczyzna stale się rozwijała, raz szybciej, raz wolniej. Nigdy nie była w ruinie. Doskonale pamiętam przełomowe okresy w naszej najnowszej historii: 1980, 1989, 1999, 2004. Piękne, doniosłe chwile. Nadchodzące wybory będą również taką datą. Biorę w nich udział żeby Polska została w Unii Europejskiej . Tej Unii, którą trzeba udoskonalać ale to w niej mamy oparcie. Zdecydowałem się dla moich wnucząt i rzeszy młodych ludzi wystartować aby nigdy już pod przymusem nie musieli uczyć się języka rosyjskiego. Walczyłem całe życie o to żeby szanować i przestrzegać Konstytucję, ustawy po prostu prawo. Widzę pewnie tak jak Wy jak jest ono deptane. Mam podobnie jak Wy dość inflacji i drożyzny. Wyższa jest jedynie w Turcji i na Węgrzech. To musi się zmienić ale finanse państwa „nie lubią” polityki. Zrobię wszystko aby Polska wróciła na ścieżkę szanowania kompetencji a nie kolesiostwa i rodzinnych układów. Wiem, bo często z Wami rozmawiam, że Was też szlag trafia jak widzicie milionowe roczne zarobki nominatów obecnej władzy. Popatrzcie na swoje pensje, emerytury czy renty. To musi się zmienić i oczywiście zmieni się jeżeli wy tej zmiany będziecie chcieli.
Obserwujecie te wszystkie miliardowe afery w ciągu ostatnich ośmiu lat. Kilka przypomnę :

 • zniszczenie stadniny koni arabskich w Janowie Podlaskim

 • zburzenie elektrowni w Ostrołęce

 • respiratory

 • lewe maseczki

 • szpitale polowe

 • samochody elektryczne

 • Izera

 • mieszkania

 • obwodnice

 • zamki kazimierzowskie

 • promy

 • willa+

 • wybory kopertoweTo tylko niewielka część. Chcecie to zmienić? Ja tak. I dlatego kandyduję

Ważne zdanie, które chciałbym zacytować/powiedzieć na koniec:

Wiara w Boga i ciężka praca to moje wartości.