Szkolili psy, by odnajdywały ładunki wybuchowe w Ukrainie. „Saperzy” wyruszą na wojnę

Szkolili psy, by odnajdywały ładunki wybuchowe w Ukrainie. „Saperzy” wyruszą na wojnę

wyszkolone psy, KOSG, Ukraina, wojna na Ukrainie

Łącznie pięćdziesiąt wyszkolonych psów zostanie przekazanych do Ukrainy. Pierwsza grupa dziewięciu zwierząt trafi do batalionu rozminowywania działającego w ramach sił zbrojnych Ukrainy 3 marca.

Zwierzęta szkolono w Belgii w ramach projektu Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej. 3 marca w Nowym Sączu odbędzie się uroczyste przekazanie dziewięciu psów. W Polsce zwierzęta odbyły dwutygodniowy turnus adaptacyjny, m.in. na terenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, w czasie którego ukraińscy przewodnicy mogli zapoznać się ze swoimi nowymi podopiecznymi.

– Odnajdywanie i unieszkodliwianie pocisków, ładunków i materiałów wybuchowych stanowi integralną część przywracania bezpieczeństwa cywilom, infrastrukturze i obiektom o znaczeniu krytycznym. Projekt jest prowadzony z poszanowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa zwierząt – przekazuje Marta Angrocka-Krawczyk z Wydziału prasy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Opiekunowie wyszkolonych zwierząt zapewniają, że nie zdarzyło się, aby pies zginął lub odniósł rany podczas przeszukiwania powierzonego mu obszaru.

Czytaj także: Nowy, nieoznakowany radiowóz na Sądecczyźnie. To pierwszy pojazd wyposażony z myślą o psach

Fot. Wydział prasy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce
Share on twitter
Share on facebook