Nowy Sącz: chcesz pracować w Straży Granicznej? Jest dla Ciebie szkoła!

Tegoroczni absolwenci gimnazjum mają szansę gruntownie przygotować się do pełnienia służby w straży granicznej. Od września tego roku, w Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków rusza nowa klasa o profilu straży granicznej. Dołączy ona do dwóch innych klas mundurowych, czyli wojskowej klasy szturmowo-desantowej i wojskowej klasy ratownictwa mundurowego. Miejsc jest tylko 36, a rekrutacja trwa do 12 czerwca.

Patronat nad nową klasą obejmie Karpacki Oddział Straży Granicznej – zapowiada Sławomir Szczerkowski, komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” i nauczyciel. –  Rozmowy na ten temat prowadziliśmy od dłuższego czasu i obydwaj komendanci – Laciuga i Kurek zdecydowanie popierali tę ideę.

Jak zauważa Sławomir Szczerkowski, klasa o profilu straży granicznej to znakomite przygotowanie do przyszłej służby.

Nie chodzi tylko o samo przygotowanie merytoryczne, ale także fizyczne, sprawnościowe, tym bardziej, że nasi uczniowie będą mieli program spójny z ofertą Podoficerskiej Szkoły Straży Granicznej.

Na jakie wsparcie ze strony Karpackiego Oddziału Straży Granicznej mogą liczyć przyszli pogranicznicy?

Aktualnie jesteśmy na etapie uzgadniania wszystkich szczegółów – mówi kpt. Dorota Kądziołka, rzecznik komendanta KaOSG. – Na pewno zapewnimy uczniom wszechstronne wsparcie merytoryczne związane z specyfiką działania straży granicznej, a także w kwestii musztry. To nie będzie pierwsza klasa objęta naszym patronatem. Mamy doświadczenie w pracy z młodzieżą.

Nowa klasa spotkała się, podobnie jak inne profile mundurowe, z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony gimnazjalistów.

Taka tendencja występuje od dłuższego czasu – mówi komendant Szczerkowski. – Choć absolwenci klas mundurowych niekoniecznie muszą podjąć prace jako funkcjonariusze konkretnej formacji, wiedza którą nabędą w trakcie nauki może im się przydać na dalszej drodze życia i to w różnych aspektach.

Wszyscy zrekrutowani uczniowie będą musieli pojechać na tzw. unitarkę, czyli pierwszy obóz, w trakcie którego będą mieli szansę zweryfikować swoje wyobrażenia z realiami nauki w klasie o profilu mundurowym.

 fot. z arch. sacz.in

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.