Szczepić, czy nie szczepić? Rodzicielski dylemat

W nowosądeckim Centrum Medycznym Batorego do końca roku realizowany jest program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Ze szczepień przeciw pneumokokom mogą skorzystać dzieci urodzone przed 1 stycznia 2017 r. które nie ukończyły 36 miesiąca życia. Każde dziecko zakwalifikowane do podania szczepionki może otrzymać bezpłatnie jedną dawkę. W październiku 2017 dopuszcza się zaszczepienie kolejną dawką, pod warunkiem, że nie będzie więcej chętnych, a szczepionek wystarczy. 

Renault2

Wybór: szczepić czy nie, należy w tym przypadku wyłącznie do rodziców w przeciwieństwie do szczepień obowiązkowych, które są przyczyną wielu rodzicielskich wątpliwości.

Po podaniu jednej ze szczepionek moje dzieci przestały mówić. Antek trafił do szpitala. Potem przez ponad rok nie powiedział ani słowa. Witek zaczął chorować na zapalenia płuc i oskrzeli. Też nie mówił. Okazało się, że to autyzm. Od trzech lat mamy orzeczenie o niepełnosprawności. Witek dodatkowo ma padaczkę. Pani neurolog do której chodzimy powiedziała, że absolutnie nie wolno ich szczepić. Dostałam stosowne zaświadczenie dla lekarza rodzinnego – mówi jedna z naszych Czytelniczek, która nie szczepi swoich dzieci ze względów zdrowotnych.

Inna mama, pani Angelika zdecydowanie namawia do szczepień.

- Rodzice, którzy nie szczepią dzieci nie rozumieją jaką wyrządzają im szkodę. Zresztą nie tylko swoim dzieciom, bo dzieci z ich otoczenia, nawet jeśli były szczepione, są w efekcie bardziej narażone na kontakt z chorobą. Według mnie do przedszkoli powinny być przyjmowane wyłącznie dzieci z uzupełnioną kartą szczepień. Moje dzieci są szczepione regularnie, choć zdaję sobie sprawę z tego, że szczepienie wiąże się z ryzykiem powikłań – mówi Pani Angelika.

Przypominamy: zestaw obowiązkowy obejmuje szczepienia przeciwko Gruźlicy, WZW typu B, Błonicy, Tężcowi, Krztuścowi, Haemophilus Infuenzae typu b, Streptococcus Pneumoniae, Poliomyelitis, Odrze, Śwince oraz Różyczce.

Więcej o akcji szczepień przeciwko pneumokokom dowiesz się TUTAJ.

 

 

Fot: pixabay

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.