Synoptycy ostrzegają przed oblodzeniem i silnym wiatrem

Synoptycy ostrzegają przed oblodzeniem i silnym wiatrem

oblodzenie

Dziś pogoda w naszym regionie nas nie rozpieszcza. Synoptycy ostrzegają przed oblodzeniem i silnym wiatrem. Niebezpiecznie podnosi się też poziom wody w rzekach.

Mokra po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu nawierzchnia dróg i chodników zacznie zamarzać. Na termometrach zobaczymy minimalnie około -7 st. C, a przy gruncie temperatura wyniesie około -9 st. C. Ostrzeżenie wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ważne jest od dziś do jutra do godziny 8:00 (12 marca). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90%.

Synoptycy ostrzegają także przed silnym wiatrem. Osiągnie on średnią prędkość do 40 km/h, a porywy nawet do 85 km/h. Wiać będzie z zachodu i północnego zachodu. W tym przypadku ostrzeżenie obowiązuje do godziny 2:00 w nocy (12 marca), a prawdopodobieństwo, że prognozy się sprawdzą wynosi 80%.

Co więcej, niebezpiecznie wzrasta poziom wody w rzekach naszego regionu. Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dla górnej i środkowej części zlewni Dunajca oraz zlewni Popradu, Białej (Tarnowskiej), Ropy oraz Czarnej Orawy (małopolskie) ważne jest dziś do godziny 14:00.

– W związku z prognozowanymi opadami deszczu, a dodatkowo lokalnie ze spływem wód roztopowych, prognozowane są wzrosty poziomu wody (miejscami gwałtowne) do strefy stanów wysokich, punktowo z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych – informują hydrolodzy.

fot. ilustr. pixabay

Czytaj też: Krynicki policjant z narciarskimi sukcesami

Share on twitter
Share on facebook