"Sybiracy" zajmą budynek po "Mickiewiczu"?

Szkoła podstawowo nr 1 stoi przed widmem likwidacji. Uczniowi mogą zostać przeniesieni do pobliskiej "dwójki" bez uszczerbku dla jakości nauczania, a w miejscu obecnej "jedynki" mogłaby zostać ulokowana szkoła średnia. Przymiarki dotyczą przeniesienia Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków- poinformowały Małgorzata Belska - dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza oraz zastępca prezydenta - Magdalena Majka.

wsb3

-Nie ma problemu, aby dzieci ze Szkoły Podstawowej  nr 1 w tej ilości uczyły się w Szkole Podstawowej nr 2. Chyba, że decyzje rodziców będą inne. Obecnie średnia ilość uczniów w klasie w sądeckich szkołach podstawowych to 20. Mamy możliwość takiego zorganizowania sieci oświaty, żeby dzieci uczyły się w dobrych warunkach -  mówiła Małgorzata Belska.

Wśród propozycji ratowania  "jedynki"przed likwidacją pojawił się pomysł przeniesienia uczniów z "dziewiątki", gdzie jest ich nadmiar. Jak przyznała Małgorzata Belska - propozycja jest ciekawa, ale szkoły mają obowiązek przyjmowania dzieci w obwodzie i to rodzice podejmują ostateczne decyzje gdzie posłać pociechę.

Obie panie zapewniły również że likwidacja nie spowoduje, że dzieci będą się uczyć dłużej niż do 15:30.

- Szkoła w tym miejscu, w którym się znajduje, naszym zdaniem nie rokuje, że w następnych latach przybędzie w niej dzieci. Nawet jeśli jakimiś zabiegami spowodujemy, że co roku będzie tam tworzona klasa, to i tak ośmioklasowa szkoła nie zdoła wypełnić budynku i nie będzie on wykorzystany w sposób racjonalny - dodała Magdalena Majka.

Jak poinformowano  - utrzymanie szkoły w tym momencie generuje koszty rzędu 500 - 600 tysięcy złotych rocznie.

Poza projektem przeniesienia Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków w miejsce obecnej "jedynki" pojawił się również pomysł, aby przywrócić do funkcjonowania zlikwidowaną Szkołę Podstawową nr 19.

W dyskusji toczącej się wokół planu likwidacji podstawówki, oponenci prezydenta przypominają słowa jakie w czasie kampanii wyborczej Ludomir Handzel skierował do sądeckich nauczycieli. W liście otwartym do nich złożył obietnicę, że szkoły nie będą likwidowane.

(...) Nie mam zamiaru zamykać żadnej szkoły, a wręcz przeciwnie  - powinny zostać przywrócone placówki oświatowe zamknięte w ciągu ostatnich lat - pisał prezydent.

 

Czytaj też:

Podstawówka - "jedynka", Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Międzyszkolny Ośrodek Sportowy do likwidacji?

 

GLINIK

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.