Święto sportu w Rytrze. Jubileuszowa edycja Biegu Wierchami. Oto szczegóły

Święto sportu w Rytrze. Jubileuszowa edycja Biegu Wierchami. Oto szczegóły

10. edycja, Bieg Wierchami, Rytro, zapowiedź, co gdzie kiedy jak dojechać

15 czerwca odbędzie się jubileuszowy X Bieg Wierchami. Wciąż można zapisywać się do udziału w jednej z najciekawszych imprez Stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro. Uczestnicy mają do wyboru trzy trasy. Patronat medialny nad imprezą sprawuje DTS24. Do 9 czerwca można skorzystać z niższego wpisowego – TUTAJ. Potem w miarę dostępnych miejsc możliwe będzie zgłoszenie akcesu już bezpośrednio w biurze zawodów.

Na każdą kondycję
Jak co roku przygotowano trzy różne dystanse. Najkrótszy liczy 11 kilometrów. To trasa skrojona dla biegaczy początkujących oraz takich, którzy chcą się delektować górskimi krajobrazami w nieco łagodniejszym tempie. Drugi dystans „Waligóra” liczy już 30 kilomotrów. Biegacze muszą liczyć się ze stromymi podejściami i zalesionymi grzbietami. Na najbardziej doświadczonych uczestników czeka 60-kilometrowa trasa „Basior”. W tym przypadku sportowcy muszą wykazać się solidnym przygotowaniem kondycyjnym, determinacją i umiejętnościami pokonywania kamienistych ścieżek i stromych etapów biegu. Na tym nie koniec. Dla najmłodszych przygotowano „Bieg Rogasia” na dystansach od 40 do 400 metrów. Specjalnie dla dzieci organizatorzy przygotowali biegi w czterech kategoriach wiekowych dla dziewczynek i chłopców. Dla każdego uczestnika przewidziany jest medal, a dla najlepszych – atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Mariusz Szkaradek, członek Stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro przyznaje w rozmowie z naszą redakcją, że szczegółowe informacje takie jak dostępność parkinów i cały harmonogram, dostępne będą bliżej samego wydarzenia na stronie internetowej biegwierchami.pl. Jak sam zaznacza, zeszłoroczna frekwencja pozytywnie zaskoczyła organizatorów.

– Jest to jubileuszowa edycja. Ostatnio przeglądałem zdjęcia z poprzednich lat, a mam okazję być przy tym wydarzeniu od samego początku i aż wierzyć się nie chce, że to już 10 lat. Trasy są piękne, wiodą przez pogranicze polsko-słowackie. Bieg „Basior” rozpoczynamy wcześnie, bo o 6 rano, w Starej Lubovnii, przy wschodzie słońca. Najwyższy szczyt to Radziejowa a wisienką na torcie jest Makowica, potem sama meta ulokowana przy ośrodku RyterSki. Dystans 30-kilometrowy dedykujemy z kolei osobom, które chcą się sprawdzić na podbiegach (bo to jest ponad tysiąc metrów przewyższeń) a także tym, którzy chcą szybko biegać. To jest dość szybka trasa. Najkrótszy, 11-kilometrowy dystans to już coś dla biegaczy początkujących i lubiących krótkie dystanse – mówi Mariusz Szkaradek, po czym dodaje:

– Mamy jeszcze „Bieg Rogasia”. Zaskoczyła nas frekwencja w zeszłym roku. Wystartowało około stu najmłodszych uczestników. Widzimy w tym biegu olbrzymi potencjał. Jest duże zainteresowanie dzieci i młodzieży, a najciekawsze jest to, że nie są to tylko dzieci tych rodziców, którzy sami biorą udział w naszej imprezie. Często są to młodzi ludzie, którzy sami ciągną swoich rodziców, aby pojawić się na imprezie. Szykujemy ciekawostki w postaci dmuchańcow i wielu innych darmowych atrakcji. Całe rodziny znajdą coś dla siebie – zaznacza Mariusz Szkaradek w rozmowie z DTS24. Ważna informacja: istnieje możliwość zarezerwowania darmowego noclegu (Hala w Rytrze), po uprzedniej rezerwacji mailowej pod adresem: [email protected]. Ciekawostką jest fakt, że poza wszelkimi przygotowanymi nagrodami, w najdłuższym z biegów, najszybsza uczestniczka otrzyma oryginalną chustę Czarnych Górali, natomiast najszybszemu uczestnikowi zostanie wręczony oryginalny pas (zdjęcie dostępne w poniższej galerii).

Fot. M.Wielosik / Visegrad Maraton Rytro

Reklama