Święto Dzieci Gór: Mali Szczyrzycanie "po zwózce"

W przedostatni dzień Święta Dzieci Gór, w sobotę, 29 lipca, przed sądeczanami wystąpi zespół Mali Szczyrzycanie ze Szczyrzyc. Zespół działa przy Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana od 1960 roku, skupiając wokół idei przekazu tradycyjnej kultury ludowej dzieci z klas I-VI.

KorzennaW2020

Rozmowa z Aliną Adamczyk, kierownikiem zespołu Mali Szczyrzycanie.

- Z jakim programem przyjechaliście do Nowego Sącza?

- Będzie to program pt. "Po zwózce". Wiadomą rzeczą jest, że dawniej dzieci na wsiach pomagały w gospodarstwie swoim rodzicom. Przedstawimy scenkę zabawy, po zwiezieniu snobków do stodoły. Przed nimi jednak jeszcze praca w obejściu, które musi być wysprzątane na niedzielę.
Będzie muzyka, tańce. Na koniec mam prosi dzieci, aby poszły już spać.

- Który raz bierzecie udział w festiwalu?

- Jako zespół jesteśmy po raz drugi. Ja osobiście brałam także udział jako uczestnik festiwalu. Nie była to wówczas impreza na taką skalę. Zamiłowanie do tradycji wyssałam niejako z mlekiem matki. Jako małe dziecko śpiewałam i tańczyłam w regionalnych zespołach. Teraz sama prowadzę zespół. To chyba taka rodzinna przypadłość.

 

dts

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.