Śwarne Babki z Mochnaczki Wyżnej nakręciły film…

Śwarne Babki z Mochnaczki Wyżnej nakręciły film…

Gra na skrzypcach

Ciekawe opowieści znad stołu zapełnionego regionalnymi smakołykami, warsztaty tworzenia postaci ze słomy, piękne regionalne stroje i muzyka… To wszystko w filmie, w którym przeplatają się nie tylko opowieści o historii, tradycji i kulturze regionu,  ale można również zobaczyć kadry prezentujące piękno regionu, niesamowite widoki, podziwiać rękodzieło i słuchać lokalnej gwary.

Mochnaczka Wyżna to jedno z ośmiu sołectw wchodzących w skład gminy Krynica-Zdrój. Perły Polskich Uzdrowisk nie trzeba nikomu przedstawiać, jednak wiele osób nawet nie wie jak urokliwe miejscowości stanowią część tej gminy. W realizacji projektu brały udział przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy Mochnaczki Wyżnej i okolic, którzy w reportażu dzielą się swoją wiedzą, pasją i emocjami.

Koło Gospodyń Wiejskich w Mochnaczce Wyżej od wielu lat prowadzi działalność, której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi we wszystkich możliwych formach. Poprzez coroczną organizację lub współudział w organizacji dożynek i festynów, od wielu lat promuje region, jego kulturę, tradycję, język i regionalne wyroby. Panie stawiają nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny, zatem by realizować swą misję i zaciekawić turystów pięknem Sądecczyzny oraz zakorzenić w młodych miłość do lokalnych tradycji, próbują nietuzinkowych sposobów, jak wspomniany film.

W tym roku miejscowość obchodzi 20-lecie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej, a w przyszłym – 30-lecie powstania szkoły. Z tej okazji gospodynie wraz z radną Krynicy-Zdroju Iwoną Grzebyk-Dulak postanowiły przybliżyć młodemu pokoleniu, druhom, mieszkańcom gminy i okolic oraz turystom, historię oraz atuty rodzinnej miejscowości.

(DSZ)

Pomysł i koordynacja projektu:

  • Anna Biłek – Prezeska Koła Gospodyń Wiejskich w Mochnaczce Wyżej,
  • Iwona Grzebyk-Dulak – Radna Rady Miejskiej w Krynicy-Zdroju

Realizacja reportażu, zdjęcia i montaż:
Marek Jaśkiewicz i Paweł Czyszczoń Krynica.TV

Czytaj też: Barcice. Festiwal Pannonica zakończony. Była moc energii i uśmiechu (fotorelacja)

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

100 mln zł na inwestycje drogowe w Małopolsce

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama