Sursum Corda, Nowy Sącz

Sursum Corda ma receptę na lęk i epidemiczną izolację

Dzięki POMOCowej INFOlinii, którą od 17 marca prowadzi Stowarzyszenie Sursum Corda, czyjś bagaż problemów może być lżejszy. Dzwoniąc pod numer 508 772 398, można otrzymać darmowe wsparcie psychologiczne, informację jak załatwić konkretną sprawę, a dzięki wsparciu nowosądeckich Strzelców nawet pomoc w zrobieniu zakupów. INFOlinia łączy również osoby potrzebujące z tymi, które chcą pomóc. 

Renault2

Od kilku tygodni telefon Stowarzyszenia Sursum Corda jest cały czas do dyspozycji mieszkańców Nowego Sącza. Codziennie – od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-13.00,  każdy może otrzymać wsparcie i realną pomoc w związku z epidemią koronawirusa w kraju. – Na początku telefonów było więcej, ponieważ wiedza nas wszystkich na temat sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, była niewielka – informuje Halina Rams, wiceprezes zarządu stowarzyszenia. - Wówczas dzwoniący pytali jak mogą skontaktować się z przychodnią, zarejestrować u lekarza, zdobyć e-receptę. Później, gdzie można zdobyć maseczkę – wymienia Halina Rams.

Sporo było również telefonów od zaniepokojonych seniorów, którzy błędnie interpretując zalecenia rządu, byli przekonani, że w ogóle nie mogą wychodzić z domu. – Dzwoniły starsze osoby, które nie radziły sobie z zamknięciem. Niekiedy potrzebowały serdecznej rozmowy i tzw. „wygadania się”. Wówczas pracownicy stowarzyszenia podnosili ich na duchu, pocieszali, wspierali dobrym słowem. Tłumaczyli również, na czym polegają wprowadzane przez rząd obostrzenia, ponieważ niejednokrotnie przekaz medialny nie był dla seniorów czytelny – tłumaczy wiceprezes.

Gdy na podstawie wywiadu pracownik stowarzyszenia ocenił, że osoba dzwoniąca potrzebuje dalekosiężnej pomocy, łączył ją z psychologiem – wolontariuszem współpracującym z Sursum Corda. Pojawiły się także prośby o pomoc w zrobieniu zakupów spożywczych – wówczas takie informacje były przekazywane do Strzelców z Jednostki 2006 Nowy Sącz, którzy pod kierownictwem komendanta Sławomira Szczerkowskiego pomagali nie tylko w zrobieniu zakupów, ale także załatwieniu ważnych spraw na poczcie czy w aptece.

Ze środków Korpusu Solidarności zostały zakupione środki ochrony osobistej, niezbędne do działalności pomocowej nowosądeckich Strzelców. Płyny do dezynfekcji, maseczki ochronne i jednorazowe rękawiczki zostały przekazane podczas spotkania wiceprezes Stowarzyszenia Sursum Corda Haliny Rams z komendantem Sławomirem Szczerkowskim.

Bez względu na to kto i w jakiej potrzebie dzwonił na POMOCową INFOlinię, kluczem do skutecznego i adekwatnego do potrzeb działania jest wywiad, który przeprowadzają osoby na pierwszej linii frontu. Kilku mieszkańców kontaktowało się ze stowarzyszeniem z prośbą o pomoc osobom samotnym, które w ich ocenie były niezaopiekowanie. Wówczas konieczny był kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Weryfikowano podaną informację i dostosowywano działanie do indywidualnych potrzeb.

POMOCowa INFOlinia przyniosła pozytywne efekty również dla osób dyżurujących przy telefonie. - Stres podczas pierwszego dyżur szybko minął i zrobił miejsce poczuciu satysfakcji z tego, że będąc po drugiej stronie słuchawki, można sprawić, że czyjś bagaż problemów będzie lżejszy. A dla mnie? Okazuje się, że pomocowe działanie to prawdziwa recepta na lęk i smutek epidemicznej izolacji społecznej. Pomoc ma Moc! – mówi z radością Anna Gądek – pracownik Stowarzyszenia Sursum Corda.

Najbardziej niezwykłe były telefony od osób młodych, które chciały się zaangażować i oferowały pomoc pro bono. – Widzimy bardzo dużo odruchów dobrego serca – mieszkańcy pomagają sobie nawzajem. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni! – mówi Halina Rams.

Odpowiedzialność społeczna to część misji Sursum Corda, którą realizuje na co dzień. W obliczu jednego z największych wyzwań współczesnej historii, załoga stowarzyszenia solidaryzuje się z potrzebującymi i cały czas oczekuje telefonów na POMOCowej INFOlinii.

 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030”.

 

 

 

 

NOWAK-MOSTYMAJ

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.