Strażacy ze Stróż zapraszają na piknik. Zbierają na samochód

Strażacy ze Stróż zapraszają na piknik. Zbierają na samochód

OSP Stróże

Od 1960 roku niosą pomoc w swojej okolicy. Bez namysłu spieszą do wypadków, pożarów i wielu innych zdarzeń, by ratować zdrowie, życie, ale i mienie. Tym razem jednak to oni potrzebują wsparcia. Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Stróżach marzą o nowym samochodzie gaśniczym. Już w najbliższą niedzielę każdy może w łatwy, ale i przyjemny sposób pomóc im spełnić to marzenie.

W niedzielę, 31 lipca, w Gospodarstwie Pasiecznym ,,Sądecki Bartnik” w Stróżach nie zabraknie atrakcji. To tam będzie miał miejsce Rodzinny Piknik Strażacki organizowany przez miejscowych druhów. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13:00 i potrwa do 21:00.

Pieniądze uzyskane z loterii fantowej oraz ze sprzedaży dań z grilla, hot dogów, zapiekanek, czy napojów zasilą pulę przeznaczoną na zakup i doposażenie samochodu gaśniczego.

Strażacy ze Stróż obecnie korzystają z dwóch wysłużonych pojazdów marki Steyr. Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i udało się jej otrzymać dofinansowanie na zakup nowego wozu z Urzędu Marszałkowskiego, WFOŚiGW w Krakowie, KSRG oraz ze środków gminy Grybów. Niestety, w ostatnim czasie ceny tak wzrosły, że koszt samochodu przekroczył milion złotych. Strażakom wciąż brakuje 85 tysięcy…

Druhowie robią co mogą, by spełnić swoje marzenie – szukają sponsorów, rozprowadzają tak zwane cegiełki. Każdy, kto taką zakupi, weźmie udział w losowaniu nagród w trakcie niedzielnego pikniku. Można je było nabyć wcześniej, ale będą też dostępne podczas wydarzenia. Cena cegiełki to 20 zł, a jak zaznaczają strażacy, nagrody są atrakcyjne – główna to weekend w SPA Grand Chotowa.

– Samochód jest już wstępnie zarezerwowany, ale na samochody też się teraz czeka, jak na wszystko. Nie wiadomo, kiedy będzie, ale gotówkę musimy mieć przygotowaną. Stąd pomysł organizacji pikniku – opowiada Mariusz Gruca, druh OSP Stróże.

Praca przy organizacji wydarzenia trwa od dwóch miesięcy.

– Będzie grill, kuchnia wojskowa z grochówką albo bigosem, hot dogi, kawa, napoje, piwo, lody, swojskie ogóreczki, ale też wypieki przygotowane przez nasze żony – wymienia strażak. – Samo miejsce imprezy też jest bardzo atrakcyjne. W parku jest cień, a oprócz tego przygotowane będą namioty.

Podczas wydarzenia swoje zdolności kulinarne zaprezentuje Dominik Kołodziej z Grybowa – uczestnik programu Masterchef Junior, o którym pisaliśmy między innymi TUTAJ. Swoją siłą popisze się strongman Tomasz Kowal, a sportowymi umiejętnościami zachwycą cheerleaderki ,,Blue Stars” z Akademii Respect. W planach są także występy: Orkiestry OSP Florynka, Teatru Lalek ,,Bajka” z Przysietnicy, Zespołu Pogwizdani, grupy ,,Farell Band” i Zespołu Regionalnego Kowalnia.

Piknik ma mieć też charakter edukacyjny. Nie zabraknie więc pokazów strażackich np. ratownictwa drogowego i wysokościowego z tyrolką, czy prezentacji samochodów służb ratowniczych. Pojawią się także psy poszukiwawcze, a uczniowie klas pożarniczych z Marcinkowic przekażą swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy. W programie jest także wystawa zabytkowych samochodów Klubu Galicja oraz militariów Związku Strzeleckiego ,,Strzelec” OSW.

Ponadto na dzieci czekać będą dmuchańce, kule w wodzie, samochodziki, trampoliny i iluzjonista, a całe rodziny będą mogły wziąć udział w różnych konkursach z nagrodami.

Oby tylko dopisała pogoda oraz ludzie o dobrych sercach, którzy pomogą spełnić strażackie marzenie!

fot. OSP Stróże

Czytaj też: Za kilka dni przez minutę będą wyć syreny alarmowe

Share on twitter
Share on facebook