Strażacka wieża będzie wieżą widokową, a pod maślany rynek będzie można wjechać autem… Jest zielone światło dla metamorfozy tego miejsca! [ZDJĘCIA]

Strażacka wieża będzie wieżą widokową, a pod maślany rynek będzie można wjechać autem… Jest zielone światło dla metamorfozy tego miejsca! [ZDJĘCIA]

Budynek starej straży pożarnej i przylegający do niego tzw. „maślany rynek” już oficjalnie są własnością miasta Nowego Sącza. – To  serce miasta, miejsce kultowe dla jego mieszkańców, które od wielu lat oczekiwało na remont. W tej chwili, po kilku latach starań, mamy decyzję wojewody – oświadczył Ludomir Handzel dodając, że dopiero zmiana władzy na szczeblach wojewódzkich pozwoliła na szybkie rozpatrzenie wniosku, który on złożył na początku ubiegłej kadencji. Dla sądeczan to nadzieja na przemianę tego miejsca, którą prezydent Nowego Sącza zapowiedział.

Wczoraj (5 czerwca) wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar wręczył prezydentowi Nowego Sącza dokument zawierający zgodę na przekazanie miastu terenu dawnej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, który przylega bezpośrednio do tzw. „maślanego rynku”. Inwestycja, którą przygotowują miejscy urzędnicy planowana jest z uwzględnieniem zachowania handlowego charakteru miejsca. Stara wieża obiektu użytkowanego niegdyś przez strażaków ma pełnić w przyszłości funkcję wieży widokowej, na miejscu dotychczasowej toalety ma powstać nowa, a budynki zostaną wyburzone aby zrobić miejsce dla siedzib miejskich instytucji. Pod całością obiektu znajdować się będzie parking podziemny. Planowana jest również przebudowa układu komunikacyjnego. Na skrzyżowaniu ulic Sobieskiego, Długosza i Kościuszki przymierzane jest rondo. Nie jest to ostateczne rozwiązanie, ale jak podkreśla Ludomir Handzel ma w jego opinii potencjał do bycia tym najlepszym z możliwych.

-O pozyskanie środków zewnętrznych staramy się przy każdej realizowanej przez nas inwestycji. Jednak ta obecna jest na tyle dla nas istotna, że nawet jeśli nie zdołalibyśmy otrzymać dotacji, to wykonamy to zadanie własnymi siłami. Już wystąpiłem o mapę do celów projektowych dla całego terenu aby można było przystąpić do zlecenia pełnego projektu z funkcjami użytkowymi, tak żeby w przyszłym roku wystartować z inwestycją – zaznacza Ludomir Handzel.

Prezydent dodał również, że przekazanie tego terenu Nowemu Sączowi jest swego rodzaju formą darowizny wymiennej. Za pozyskany teren miasto przekaże województwu inną nieruchomość.

 

fot. Adrian Maraś

Czytaj też:

30 lat spieszą ludziom na ratunek. Piękny jubileusz OSP w Brzeznej [ZDJĘCIA]

Reklama