Straż Miejska policzy kopciuchy i podpowie jak je wymienić. Spodziewaj się wizyty mundurowych!

Chociaż sezon grzewczy dobiegł już końca, walka o poprawę jakości powietrza w Nowym Sączu trwa w najlepsze. Funkcjonariusze Sądeckiej Straży Miejskiej we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska przy Urzędzie Miasta kompletują informacje o tym jakich kotłów używają sądeczanie i tworzą aktualną bazę danych o piecach na paliwo stałe w Nowym Sączu. Mieszkańcy mogą spodziewać się wizyty funkcjonariuszy,  którzy będą pytać o to czym ogrzewają swoje domy oraz wręczać list z informacją, jak uzyskać dotację na zmianę pieca, instalacji, stolarki okiennej czy docieplenie budynku. 

W ramach akcji sześciu przeszkolonych funkcjonariuszy Straży Miejskiej będzie odwiedzać domy sądeczan. Kontrole służyć będą jednak przede wszystkim zdiagnozowaniu potencjalnych źródeł smogu w sezonie grzewczym.

Akcja obejmować będzie teren administracyjny miasta czyli około 4 tysięcy domostw.

– Bardzo proszę, aby właściciele posesji, do których będziemy docierać,  podchodzili do nas ze zrozumieniem. Nie chcemy nakładać żadnych mandatów, a jedynie ustalić fakty i podpowiedzieć co można zrobić, aby dana posesja nie produkowała smogu – mówił Ryszard Wasiluk, Komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu

Strażnicy Miejscy będą pukać do drzwi między godz. 7 a 20, a uzyskane informacje będą wykorzystywane wyłącznie przez wydział Ochrony Środowiska i Straż Miejską. Dodatkowo każdy otrzyma list w którym będzie zawarta szczegółowa informacja na temat celu kontroli oraz programu „Czyste powietrze”.

– Średnia wysokość dotacji przyznanych dotychczas mieszkańcom Nowego Sącza to 24 tysiące złotych. Dotacje przyznawane są na wymianę pieca, stolarki okiennej, instalacji i na docieplanie budynków. Chcemy pomóc, ale musimy mieć bazę danych na temat pieców, aby wiedzieć z czym walczymy. To jest podstawa – mówił Grzegorz Tabasz, dyrektor wydziału Ochrony Środowiska UM w Nowym Sączu

W 2018 roku Straż Miejska na podstawie zgłoszeń przeprowadziła 696 kontroli, podczas których nałożono 52 mandaty na kwotę 6 800 złotych. W 2019 natomiast 400 kontroli skutkowało 21 mandatami karnymi na kwotę 2 500 złotych.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.