Straż Graniczna odzyskała budynki, ale helikoptera na razie nie będzie

Karpacki Oddział Straży Granicznej, który powrócił do Nowego Sącza wkrótce, rozszerzy także swój zakres działania o województwo świętokrzyskie. Senator Stanisław Kogut zapowiedział powrót budynków przy ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich do KOSG, a także zapewnił, że będzie się osobiście starał o przywrócenie helikoptera i lądowiska w Biegonicach.

Renault2

- Kwestia przejmowania z powrotem byłych obiektów należących do KOSG zmierza ku końcowi – mówi sierż. szt. SG Michał Tokarczyk z Referatu Prasowego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. - Od Państwowej Straży Pożarnej odzyskaliśmy już dwa budynki oraz halę sportową. Jeden z nich  został kompleksowo wyremontowany i obecnie znajdują się w nim komórki organizacyjne Karpackiego Oddziału SG. Drugi budynek został częściowo wyremontowany. Obecnie  trwają procedury dotyczące planowanego w przyszłym roku remontu dachu i elewacji.

W tym momencie trwa także procedura przejęcia dwóch budynków od policji, w tym Punktu Kontroli Pojazdów (tzw. warsztatów).

Jeden z budynków będzie poddany kapitalnemu remontowi i wykorzystywany na potrzeby Straży Granicznej – mówi Michał Tokarczyk. Po przejęciu warsztatów sądecka policja w dalszym ciągu będzie mogła serwisować w nich swoje samochody służbowe.

Jeśli chodzi o pozyskanie śmigłowca żadne decyzje jeszcze nie zapadły, wszystko zależy bowiem od stanowiska Komendy Głównej SG i MSWiA.

- Posiadamy odpowiednią bazę i ludzi – zapewnia Michał Tokarczyk. - Baza ta, to lotnisko śmigłowcowe wraz zapleczem techniczno-administracyjnym, w którym dokonywane są  naprawy i okresowe przeglądy śmigłowców z całej Straży Granicznej. Ponadto w strukturze KOSG istnieje wyspecjalizowana grupa funkcjonariuszy, która zajmuje się m.in. zatrzymywaniem szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz prowadzeniem akcji ratowniczych również z wykorzystaniem śmigłowców.

Sprawa ewentualnego powrotu placówek w Piwnicznej i w Lipnicy Wielkiej na razie nie wchodzi raczej w grę. Od 1 lipca, strukturze KOSG rozpoczęły funkcjonowanie Grupy Zamiejscowe Placówek Straży Granicznej w Zakopanem i Tarnowie. Grupa Zamiejscowa PSG Zakopane została zlokalizowana w Rabce – Zdroju, natomiast grupa zamiejscowa PSG Tarnów została utworzona w Golicach.

- Nie jest to jednak próba odtworzenia byłych Placówek SG, ale dostosowanie całej formacji do jeszcze skuteczniejszego zabezpieczenia granic wewnętrznych UE oraz realizacji działań wewnątrz – podkreśla Michał Tokarczyk.

 fot. www.karpacki.strazgraniczna.pl

 

NOWAK-MOSTYMAJ

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.