Stary Sącz: w którym miejscu ciepło ucieka z twojego domu? Masz szansę sprawdzić!

Stary Sącz: w którym miejscu ciepło ucieka z twojego domu? Masz szansę sprawdzić!

Od 15 do 26 stycznia mieszkańcy Starego Sącza będą mieli możliwość „prześwietlenia” swoich domów  za pomocą kamery termowizyjnej. Zgłoszenia przyjmuje eko-doradca w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu. Ilość miejsc jest ograniczona.

Celem badania, które przeprowadzi starosądecki eko-doraca Krzysztof Kądziołka, jest sprawdzenie  „ucieczek ciepła” z wnętrz domów do atmosfery.

-Każdy budynek emituje ciepło bezpowrotnie uciekające do atmosfery. W naszym interesie jest, aby było go jak najmniej, bo wówczas zużywamy mniej energii na ogrzewanie. Możemy tym samym obniżyć rachunki – tłumaczy Krzysztof Kądziołka.

Stawiając dom, na ogół staramy się zabdać o jego właściwą izolację cieplną. Może się jednak okazać, że nie będzie ona tak skuteczna, jak przypuszczaliśmy.

– Mogą bowiem powstać mostki termiczne w newralgicznych miejscach konstrukcji. Warto więc przeprowadzić badanie kamerą termowizyjną, które pokaże miejsca, gdzie ciepło ucieka z domu – dodaje Krzysztof Kądziołka.

Badania kamerą termowizyjną najlepiej przeprowadzać w godzinach popołudniowych i wieczornych, po zachodzie słońca, od 16.00 do 20.00. Badanie przeprowadza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

– Na termografie pokazującym budynek z zewnątrz, miejsca ucieczki ciepła (o podwyższonej temperaturze) będą zaznaczone na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Odmiennie będzie w przypadku wykonania badania wewnątrz budynku. Miejsce ucieczki ciepła (o niższej temperaturze) zostanie zaznaczone na kolor niebieski, granatowy lub fioletowy.

Co ciekawe, badanie to pozwala nie tylko na ocenę izolacji termicznej budynku, ale i na wykrycie wad i uszkodzeń ogrzewania podłogowego, a także wycieków z systemu grzewczego.

***

Kontakt do eko-doradcy Urzędu Miejskiego w Starym Sączu:

Krzysztof Kądziołka, Urząd Miejski w Starym Sączu, pokój nr. 11,

telefon: 18 446 02 70 wewn. 128 lub 148, e-mail: [email protected]

 

źródło informacji: Urząd Miasta i Gminy Stary Sącz


Czytaj również:

Chełmiec: budynki gminy zostały prześwietlone

Fot ilustracyjne. UG Chełmiec

Share on twitter
Share on facebook