Stary Sącz. Na Miejskiej Górze pojawiła się tajemnicza kula. To kolejna niespodzianka dla turystów

Stary Sącz. Na Miejskiej Górze pojawiła się tajemnicza kula. To kolejna niespodzianka dla turystów

Przez przedłużającą się zimę oraz pandemię koronawirusa przesunął się finał budowy ,,leśnego mola” w Starym Sączu. Otwarcie planowano na czerwiec, ale już wiadomo, iż termin ten nie jest realny. Ścieżka ze szklaną podłogą w koronach drzew, jak zapewniają władze grodu św. Kingi, będzie dostępna dla turystów jeszcze w te wakacje. Co więcej, spacer ,,w chmurach” to nie jedyna atrakcja, jaka będzie czekać na Miejskiej Górze. 

Burmistrz Jacek Lelek podzielił się zdjęciem tajemniczej, około dwumetrowej kuli. Prawdopodobnie jest to imitacja kropli rosy, do której będzie można wejść i wewnątrz podglądać życie żab, jaszczurek i innych płazów.

,,Element niecodziennej ścieżki przyrodniczej, która będzie uzupełniała naszą nową atrakcję, czyli „leśne molo” na Miejskiej Górze. Otwarcie jeszcze w te wakacje. Więcej nie zdradzam, mam nadzieję, że będziecie tu zaglądać z ciekawością i przyjemnością” – napisał na swojej oficjalnej stronie burmistrz Lelek, ilustrując opis fotografią kuli znajdującej się pośród drzew.

Zgodnie z planami, które władze Starego Sącza przedstawiały w ubiegłych latach, kula, czyli obiekt o średnicy do 2 metrów ma pozwolić na korzystanie z atrakcji czterem osobom dorosłym. W środku zlokalizowany ma być wysoki na około 80 cm postument, na którego wierzchu znajdowałaby się inscenizacja.

– Będzie to model, pokazujący w sposób przypominający podglądanie świata przez mikroskop, dany etap rozwojowy płaza. W tym niewielkim „pudełku” zachodzi kolejna gra z przestrzenią – z człowiekiem jako interaktywnym uczestnikiem podróży pomiędzy światem rzeczywistym, a skalą mikro-kosmosu, w którym nieustannie toczą się procesy stwarzania życia, jego rozwoju i przemijania – tłumaczył dwa lata temu Rafał Kamieński z Urzędu Miejskiego w Starym Sączu.

Możliwe zatem, że szkielet kuli, którą przedstawił na fotografii burmistrz, to właśnie planowane niegdyś ,,krople rosy” w gigantycznym wydaniu.

Przypominamy, na szczycie Miejskiej Góry w Starym Sączu trwa budowa ,,leśnego molo”, którego długość sięgać będzie 218 metrów. Najwyższy punkt konstrukcji wznosi się 18 metrów nad ziemią. Po drodze zaplanowano przeróżne ciekawostki: hamaki, mostki, szklaną podłogę, miejsca ułatwiające obserwację przyrody i platformę z widokiem na Stary Sącz w formie „bocianiego gniazda” z drabiną.

Koszt przedsięwzięcia to 6 milionów złotych. Budowę ścieżki dofinansował kwotą 4,2 mln zł Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – w ramach programu Interreg Polska –  Słowacja.

Fot. UG Stary Sącz/
Jacek Lelek/
Architekci 55

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about przygotowania Ewy Novel do finału Szansy na sukces

Nowy rozdział w życiu Ewy Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.