Biennale młodej sztuki Via Carpatia: „Już zbyt wiele się stało, co się stać nie miało…”

Biennale młodej sztuki Via Carpatia: „Już zbyt wiele się stało, co się stać nie miało…”

VIA CARPATIA 2021 to pierwsze międzynarodowe biennale młodej sztuki  prezentujące dokonania artystów mieszkających w rejonach położonych wzdłuż Via Carpatia. Na wystawie, którą można oglądać w Starym Sączu prezentowane są prace 34 artystów z Ukrainy, Polski, Węgier, Słowacji, Rumuni, Bułgarii, Grecji, Litwy.  Są to filmy, fotografie, obrazy, rysunek, grafikę, rzeźbę oraz instalacje. Organizatorem wystawy jest Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, Galeria Sztuki Współczesnej IMO we współpracy ze Starosądecką Fundacją Kultury.

Mottem pierwszej edycji biennale jest cytat z wiersza „Schyłek wieku” Wisławy Szymborskiej:

JUŻ ZBYT WIELE SIĘ STAŁO
CO SIĘ STAĆ NIE MIAŁO,
A TO, CO MIAŁO NADEJŚĆ,
NIE NADESZŁO.

Prezentowane prace wprost inspirowane były wersami noblistki bądź odnoszą się do przedstawionej koncepcji, mimo, że powstały osobno.

W konkursie mogli brać udział artyści do 40 roku życia dowolnej narodowości, którzy urodzili się, mieszkają i tworzą lub mieszkają, tworzą i czują się bardzo związani z rejonami określonymi jako obszar VIA CARPATIA.

Jury konkursu w którego skład wchodzili : Krzysztof Ducki, Michał Rusinek, Justyna Stasiek-Harabin, Andrzej Szarek, i Małgorzata Kaczmarska przyznało dwie równorzędne nagrody o wartości finansowej równej Grand Prix dla  artystki z Ukrainy Veroniki Cherednychenko, która posługuje się animacją i rysunkiem oraz dla artystki z Polski Magdaleny Uchman, zajmującej  się grafiką warsztatową.

W ramach wystawy przygotowano także ciekawe wydarzenia towarzyszące :

  • 29.04.2022 g.19:00 – Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem autorem książki Via Carpatia  „Via Carpatia” czy to utopia? Jak wojna na Ukrainie zmienia układ sił i relacje sąsiedzkie w naszej części Europy.
  • 01.05.2022 g.19:00 – Koncert zespołu DOROŚLI
  • 02.05.2022 g.19:00 – Koncert Grażyny Łobaszewskiej & AJAGORE

zdjęcia Joanna Duda

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.